View Single Post
  #523  
Vechi 03.09.2010, 14:59:43
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ykamerk penticostal Vezi mesajul
domnule daca nu suntem de acord cu o religie nu e frumos sa jignim sa nu uitati ca pentru fiecare vorba spusa fara rost vom da socoteala in fata DOMNULUI

cum puteti zice ca sunt de la diavol ar trebui sa va fie rusine ce crestin sunteti dumneavoastra daca nu vreti pace si liniste intre religii, la DUMNEZEU nu vom ajunge daca avem ura pe oameni sa nu uitam in fata DOMNULUI toti suntem egali, cine suntem noi sa judecam lumea?

iar cat despre cei care cred normal ca nu toti vor ajunge in rai cum am scris si in textul anterior, daca il citeati cu sufletul linistit si nu plin de ura pe anumite religii crestine vedeati unde am scris ca nu e de ajuns sa credem: avem acelas Dumnezeu, nu conteaza ca esti ortodox, catolic, penticostal, baptist sau alta religie crestina, conteaza credinta pe care o ai in suflet, conteaza cat de mult citesti biblia si cat de mult indeplinesti cuvantul Domnului iar pana la urma nu vom fi judecati dupa religie ci dupa fapte.

TU CREZI CA DUMNEZEU ESTE UNUL,SI BINE FACI; DAR SI DRACII CRED SI SE INFIOARA
VREI DAR SA INTELEGI, OM NESOCOTIT, CA, CREDINTA FARA FAPTE ESTE ZADARNICA?
IACOV 2: 19-20


CREDINTA FARA FAPTE ESTE MOARTA
``daca nu suntem de acord cu o religie`` Tot ceea ce nu este drept nu poate fi adevar. Ce nu este adevar nu trebuie acceptat.
``nu e frumos sa jignim`` Daca folosim Biblia prin a mustra si a indrepta chiar daca cel mustrat se considera jignit atunci ce facem? In fata judecatii , eu pot sa spun ca am atras atentia iar celalalt poate sa spuna cel mult ca s-a considerat jignit. (eu v-am dat atunci un citat din Biblie care spunea multe)
``pace si liniste intre religii`` Consider ca pacea si linistea trebuie sa fie intre oameni. Si aceasta va fi cand toti vor fi pe calea dreapta si placuta de Dumnezeu. Pana atunci cei drepti mustra pe cei nedrepti. Cei nedrepti se considera jigniti. Cei drepti nu se supara.
Singura mea problema este daca sunt destul de vrednica sa atrag atentia. Cred ca sunt alti crestini ortodocsi demni de ascultare mai buni decat mine cu siguranta. Deci in privinta asta , daca am gresit Dumnezeu sper sa ma ierte.
``in fata Domnului toti suntem egali`` dar vom fi judecati diferit in functie de faptele noastre, iar cei care nu se afla pe calea stramta, in credinta ortodoxa, nici nu cred ca mai sunt judecati, merg acolo unde le e locul. Pentru ca au avut toata viata la dispozitie sa gaseasca calea cea buna dar nu au gasit-o.
``avem ura pe oameni`` Daca as avea ura pe dumneata domnule, nu v-as fi scris, in postarea mea spunandu-va ca gresiti. V-as fi ignorat si v-as fi lasat in plata lui Dumnezeu. Eu din contra v-am atras atentia ca nu e bine ce ziceti, cand va refereati ca exista un singur Dumnezeu indiferent de confesiune. Exista un Dumnezeu dar fara tagada exista si o singura cale.

13. Intrați prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta și lată este calea care duce la pieire și mulți sunt cei care o află.
14. Și strâmtă este poarta și îngustă este calea care duce la viață și puțini sunt care o află.

Dupa cum vedeti exista o singura poarta buna, cea stramta, nu mai multe.
Si de asemenea m-am gandit la alti multi oameni care pot sa fie atrasi de vorbe sectare si sa piarda calea cea dreapta. daca asta se numeste ura... atunci Dumnezeu sa ma ierte.

``cine suntem noi sa judecam lumea`` de frica ca judecam lumea nu mai avem voie sa atragem atentia cand greseste cel de langa noi?
Degeaba ne nevoim si ne rugam si strigam daca suntem pe cale gresita. Cel care vine si ne trage de maneca sa ne indreptam pe calea buna inseamna ca ne judeca?

A spus Avva Antonie: sunt unii care își chinuie trupurile cu nevoința, dar din lipsa duhului deosebirii6(diakrisis, discernământ.) s-au îndepărtat de Dumnezeu.
Reply With Quote