View Single Post
  #573  
Vechi 08.09.2010, 15:02:42
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Eu m-am referit ca atunci cand el a fost botezat nu se practica botezul pruncilor lucru care tu incercai sa il sustii cu niste argumente invizibile din Sf Scriptura(temnicerul si casa lui etc).
Daca botezul pruncilor ar fi fost o realitate din primul secol atunci si Sf Ioan Gura de aur ar fi fost botezat de prunc(fiind parte dintr-o familie crestina).

Faci niste rationamente total deplasate. Versetele date de tine, daca te uiti la context, se refera la faptul ca nu cine e evreu pe dinafara e evreu, ci cel care traieste ca un evreu.Uite contextul mai larg ca sa intelegi despre ce e vorba:
Deci tu, cel care înveți pe altul, pe tine însuți nu te înveți? Tu cel care propovăduiești: Să nu furi - și tu furi?
Tu, cel care zici: Să nu săvârșești adulter, săvârșești adulter? Tu cel care urăști idolii, furi cele sfinte?
Tu, care te lauzi cu legea, Îl necinstești pe Dumnezeu, prin călcarea legii?
"Căci numele lui Dumnezeu, din pricina voastră, este hulit între neamuri", precum este scris.
Căci tăierea împrejur folosește, dacă păzești legea; dacă însă ești călcător de lege, tăierea ta împrejur s-a făcut netăiere împrejur.
Deci dacă cel netăiat împrejur păzește hotărârile legii, netăierea lui împrejur nu va fi, oare, socotită ca tăiere împrejur?
Iar el - din fire netăiat împrejur, dar împlinitor al legii - nu te va judeca, oare, pe tine, care, prin litera legii și prin tăierea împrejur, ești călcător de lege?
Pentru că nu cel ce se arată pe din afară e iudeu, nici cea arătată pe dinafară în trup, este tăiere împrejur;
"

De unde scoti tu de aici ca pruncii au credinta pentru ca au dragoste...mi-e greu sa imi dau seama.



Iar aduci niste argumente lipsite de sens. De unde tragi tu concluzia asta: "daca dragostea este mai mare decat credinta inseamna ca si pruncii daca cred ar trebui sa aiba dragoste"?
Transformi credinta in dragoste si spui ca automat pruncii au dragoste deci au credinta.
Credinta e credinta, si e o caracteristica a omului adult, nu a pruncilor. Nu mai filozofa atat si incerca sa schimbi sensul cuvintelor.


Pruncii nu au rautate si asta spune Domnul Iisus. Nu ai sa vezi la un prunc mandrie, invidie etc.
Pruncul nu poate crede si de aceea nu poate fi botezat.

Te rasucesti in jurul vorbelor si nu mi-ai raspuns la intrebare. De ce nu i-a botezat Hristos pe acei copii?Dupa cum bine vezi teoria ta toate e contrazisa de faptele Domnului care nu a botezat copii ci i-a binecuvantat. Raspunde-mi de ce a facut asta.
Samson stiti ca suferiti de necredinta? Dumneavoastra nu puteti crede ca un prunc crede in Dumnezeu. Asta va nimiceste ratiunea. Pentru că dumneavostră vă străduiți să îl mărturisiți pe Dumnezeu doar cu mintea și nu cu inima, aici apare marea contradicție a propriei dumneavoastre credințe, care de fapt este o necredință! Cum este rugăciunea doar cu mintea? O pasăre doar cu o aripă, dacă nu folosești și inima la rugăciune! Cred că suferiți de inimă!

La un prunc credinta nu este ratiune. Credinta unui prunc este diferita de cea a unui om matur cu constiinta de viata pacatoasa! Pruncul crede, nu il poate marturisi pe Dumnezeu pentru ca nu poate sa vorbeasca, dar crede!!

Petru spune:
și copiilor voștri Este dată făgăduința. Citiți tot contextul!

Dragostea este mai mare decat credinta. Nu eu am zis-o ci Sfantul Apostolul Pavel. Contraziceti Scriptura!!! Deci daca dragostea este mai mare decat credinta inseamna ca si pruncii o au pe deplin!


Ioan Gura de Aur nu s-a botezat prunc din cauza parintilor. Asa au vrut ei.

Botezul pruncilor este doar recomandat de Biserica nicidecum impus/obligat cum credeti dumneavoastra.

Origen, a mărturisit botezul copiilor! Un eretic în unele învățături, prin care a atacat dreapta credință, mărturisește botezul pruncilor și al copiilor!

Eu zic ca tu te rasucesti in ilogismul tau care nu va ajunge niciodata la o credinta matura. Ti-am demonstrat ca un om poate fi mantuit atat spiritual cat si trupeste prin credinta altor oameni. Ti-am dat verseturi Biblice, si tot in ilogismul tau ramai!

Mai mult de atat, ti-am aratat ca au fost Episcopi ai Bisericilor, urmasii Apostolilor care au confirmat botezul pruncilor. Biblia vorbeste de botezul copiilor si al pruncilor, dar infatuarea dumneavoastra nu va lasa la il vedeti! "Va veti uita,dar nu veti vedea" proorocia asta se aplica in cazul dumneavoastra si celor asemenea dumneavoastra!

Acum va intreb pe dumneavoastra: stiau copii pentru ce vin la Hristos? Stiau ei ce e aia binecuvantare? Dupa ilogismul dumneavoastra, raspunsul la intrebarea pusa ar trebui sa fie : NU! Si totusi Hristos chiar le-a zis parintilor sa ii lase sa vina, chiar daca copii nu stiau pentru ce vin. Asa ca parintii daca credeau ca dumneavoastra, că copii nu pot mărturisi credința, se pare că Hristos e de altă parerea: îi cheamă la El. O inimă de prunc caută la un om, precum o au copii! Dacă Iisus Hristos ne îndeamnă să avem o inimă de prunc, precum copii, noi de ce îi împiedicăm pe cei care o au deja,copii, să ajungă la Hristos, să fie îmbrăcați întru El?

De ce Hristos i-a binecuvântat pe copii și nu i-a botezat? Dumneavoastră suferiți de ilogisme grave! Dar a botezat Hristos pe cineva cât timp a propovăduit Evanghelia? Nu! Nici vorbă de așa ceva!


Pentru că în primul rând, în smerenia dumnezeirii pe care o avea Hristos, El fiind și Om și Dumnezeu în același timp, două firi și două voințe într-un ipostas, S-a botezat la Ioan Botezătorul și nicidecum nu s-a botezat singur. Botezul Lui Hristos nu e un botez ca al unui om, pentru că El deja avea Duhul Sfânt și nu avea nevoie de pocăință!

Mai mult El Dumnezeu Adevărat din Dumnezeu Adevărat, El nu avea nevoie de nici un botez și totuși a făcut-o pentru a-și arăta Dumnezeirea în fața oamenilor.

Știm că botezul «cu apă și cu Duh», care a venit mai târziu, se împărtășește spre iertarea păcatelor. Iisus Hristos însă nu S-a botezat cu acest botez, pentru că pe atunci nu se pogorâse încă nici Duhul Sfânt, iar pe de altă parte, Hristos era fără de păcate și deci n-ar fi avut trebuință de acest botez. Totuși se pune întrebarea: de ce s-a botezat Iisus cu acest botez al lui Ioan? Ce rost avea botezarea Lui de către Ioan? Răspundem cu Sfântul Ioan Gură de Aur, următoarele: „La Botezul său în apele Iordanului, Ioan Botezătorul cerea tuturor pocăință. Însuși botezul său era numit «al pocăinței». Cu toate acestea, lui Iisus nu I-a cerut pocăință. Dimpotrivă, în fața Lui s-a simțit umilit, zicând că el însuși ar avea nevoie de botez de la Iisus și nu invers (Matei 3, 14). Nici nu-I putea cere, deoarece Iisus nu avea păcate, era zămislit de la Duhul Sfânt, iar nu din trup omenesc, nu din poftă trupească, nici din poftă bărbătească (Ioan 1, 13; Matei 1, 20; Luca 1, 34-35), și deci nu moștenise păcatul strămoșesc. Dar El nu avea nici păcate personale (Ioan 8, 46; I Petru 2, 22, ș.a.). Astfel Hristos nu avea pentru ce să fi făcut pocăință. El nu avea trebuință nici de o mai mare revărsare a Duhului Sfânt asupra Sa, pe care, de altfel, botezul lui Ioan nu I-o putea oferi. Dar atunci de ce S-a botezat? Iată de ce: mai întâi, pentru ca Ioan să-L
facă cunoscut oamenilor, arătându-L lor: Iată Mielul lui Dumnezeu... Acesta este despre Care eu am spus... (Ioan 1, 29-30). Ioan îl mărturisește oamenilor, iar acum îl și arată, pentru ca mărturisirea lui Ioan despre Cel ce vine după mine (Luca 3, 16; Ioan 1, 27) să nu rămână îndoielnică. Tot acum, Dumnezeu-Tatăl și Sfântul Duh - în chip de porumbel - îl
mărturisesc pe Iisus (Matei 3, 16-17). De acum mulțimile nu aveau să mai pună la îndoială cele mărturisite mai înainte de Ioan. Acum Iisus li S-a făcut cunoscut, căci înainte nici chiar Ioan nu-L cunoscuse (Ioan 1, 31), pentru că, deși îi era rudenie (Luca 1, 36), Ioan își petrecuse viața în pustie, Dumnezeu întocmind astfel lucrurile, pentru ca lumea să nu-1 poată învinui pe Ioan că L-ar propovădui pe Iisus pentru legăturile de rudenie și de prietenie ce le are cu El.
In al doilea rând, Iisus a primit botezul de la Ioan pentru ca să împlinească «toată dreptatea» (Matei 3, 14-15). «Dreptate» înseamnă împlinirea poruncilor lui Dumnezeu, iar «drept» era cel ce împlinea aceste porunci (Luca 1, 6 ș.a.). Deci S-a botezat Domnul de la Ioan pentru ca nici această orânduire a lui Dumnezeu - de a se boteza - să nu rămână
neîmplinită de El, Singurul care împlinește toată dreptatea".
Iată deci rolul botezului Domnului și motivele pentru care S-a botezat El de la Ioan. Botezul creștin de mai târziu, «cu apă și cu Duh», se face din alte motive și are cu totul alt rost.

După mintea dumneavoastră Hristos ar fi trebui sa boteze pe toți . Dar aceasta El a dat-o Apostolilor abea la Cincizecime, când le-a zis:

Matei 28:
18. Și apropiindu-Se Iisus, le-a vorbit lor, zicând: Datu-Mi-s-a toată puterea, în cer și pe pământ.
19. Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, !


iar Apostolii la urmasii lor, Episcopii, prin puterea Duhului Sfânt
Va sfatuiesc sa lasati ilogismele!

Vă recomand mai multă rugăciune, pentru că suferiți de necredință!
Și dacă vă lăudați că aveți o credință matură explicați la oameni cum credeți dumneavoastră în Sfânta Treime - Un singur Dumnezeu dar Întreit în 3 Persoane!

Dumneavoastră vă bateți cu pumnul în piept că aveți credință matură, dar doar cu mintea! Versurile de la Romani îngroșate se adreseaza exact oamenilor maturi care mărturisesc pe Hristos doar cu mintea, rațional, după literă - Sola Scriptura! Vi se potrivește! Incercați să mărturisiți pe Dumnezeu și cu inima și în Duh!
" Ci este iudeu cel întru ascuns, iar tăierea împrejur este aceea a inimii, în duh, nu în literă; a cărui laudă nu vine de la oameni, ci de la Dumnezeu.
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul!"
Reply With Quote