View Single Post
  #574  
Vechi 08.09.2010, 15:41:11
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Samson stiti ca suferiti de necredinta? Dumneavoastra nu puteti crede ca un prunc crede in Dumnezeu. Asta va nimiceste ratiunea. Pentru că dumneavostră vă străduiți să îl mărturisiți pe Dumnezeu doar cu mintea și nu cu inima, aici apare marea contradicție a propriei dumneavoastre credințe, care de fapt este o necredință! Cum este rugăciunea doar cu mintea? O pasăre doar cu o aripă, dacă nu folosești și inima la rugăciune! Cred că suferiți de inimă!
Pentru tine cineva care considera ca un prunc nu are credinta e necredincios?
TI-am spus sa renunti la filozofii , incerci sa aduci niste argumente total lipsite de sens. Ce intelegi tu prin marturisire cu inima? Un prunc nici macar nu e constient de ce e bine si ce e rau si tu spui ca el e credincios? Pe ce te bazezi cand spui asta? In afara de filozofie nu ai nici un argument.

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
La un prunc credinta nu este ratiune. Credinta unui prunc este diferita de cea a unui om matur cu constiinta de viata pacatoasa! Pruncul crede, nu il poate marturisi pe Dumnezeu pentru ca nu poate sa vorbeasca, dar crede!!
Filozofie fara nici un fundament. Si contradictii cat cuprinde "nu il poate marturisi pe Dumnezeu pentru ca nu poate sa vorbeasca,dar crede". Daca nu poate sa vorbeasca, de unde stii tu ca el crede?

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Petru spune:
și copiilor voștri Este dată făgăduința. Citiți tot contextul!
Am citit tot contextul si din pacate pentru tine nu te ajuta deloc. Fagaduinta este ca prin pocainta li se iarta pacatele, si fagaduinta este data tuturor. Dar trebuie sa te pocaiesti ca sa ai parte de fagaduinta.

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Dragostea este mai mare decat credinta. Nu eu am zis-o ci Sfantul Apostolul Pavel. Contraziceti Scriptura!!! Deci daca dragostea este mai mare decat credinta inseamna ca si pruncii o au pe deplin!
Alta filozofie fara nici un fundament. Ce argument e asta domnul marian "deci daca dragostea este mai mare decat credinta inseaman ca si pruncii o au pe deplin"?

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Ioan Gura de Aur nu s-a botezat prunc din cauza parintilor. Asa au vrut ei.
Pai nu s-a botezat pentru ca atunci nu se botezau prunci.

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Botezul pruncilor este doar recomandat de Biserica nicidecum impus/obligat cum credeti dumneavoastra.
Si atunci de sunt botezati fara sa marturiseasca credinta?

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Origen, a mărturisit botezul copiilor! Un eretic în unele învățături, prin care a atacat dreapta credință, mărturisește botezul pruncilor și al copiilor!
asta e un argument de pus la perete. Sustii ca origen are unele invataturi eretice si argumentezi ca botezul pruncilor e valid deoarece a fost sustinut chiar de un eretic.

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Eu zic ca tu te rasucesti in ilogismul tau care nu va ajunge niciodata la o credinta matura. Ti-am demonstrat ca un om poate fi mantuit atat spiritual cat si trupeste prin credinta altor oameni. Ti-am dat verseturi Biblice, si tot in ilogismul tau ramai!
Nu ma rasucesc in nici un ilogism. Un om poate fi mantuit pe baza credintei lui in Hristos, nu pe baza credintei altora. Nu mi-ai dat nici un argument pentru a iti sustine afirmatia.
Credinta unora poate fi o marturie pentru altii si asa ceilalti sa devina credinciosi, dar nu inseamna ca daca eu sunt credincios automat altii devin credinciosi prin credinta mea. Nu ai sa gasesti in Sf Scriptura o asemenea invatatura.

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Mai mult de atat, ti-am aratat ca au fost Episcopi ai Bisericilor, urmasii Apostolilor care au confirmat botezul pruncilor. Biblia vorbeste de botezul copiilor si al pruncilor, dar infatuarea dumneavoastra nu va lasa la il vedeti! "Va veti uita,dar nu veti vedea" proorocia asta se aplica in cazul dumneavoastra si celor asemenea dumneavoastra!
Arata-mi unde vorbeste Sf Scriptura despre botezul pruncilor. Eu vad negru pe alb ca se vorbeste despre binecuvantarea pruncilor, nu botezul lor.

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Acum va intreb pe dumneavoastra: stiau copii pentru ce vin la Hristos? Stiau ei ce e aia binecuvantare? Dupa ilogismul dumneavoastra, raspunsul la intrebarea pusa ar trebui sa fie : NU! Si totusi Hristos chiar le-a zis parintilor sa ii lase sa vina, chiar daca copii nu stiau pentru ce vin. Asa ca parintii daca credeau ca dumneavoastra, că copii nu pot mărturisi credința, se pare că Hristos e de altă parerea: îi cheamă la El. O inimă de prunc caută la un om, precum o au copii! Dacă Iisus Hristos ne îndeamnă să avem o inimă de prunc, precum copii, noi de ce îi împiedicăm pe cei care o au deja,copii, să ajungă la Hristos, să fie îmbrăcați întru El?
Copii erau adusi la Hristos pentru a fi binecuvantati nu pentru a fi botezati. Binecuvantarea copiilor se facea inca din VT. Insa botezul nu e totuna cu binecuvantarea.
De ce nu i-a botezat? O intrebare la care tot evitati sa raspundeti si va afundati in fel si fel de filozofii.


Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
De ce Hristos i-a binecuvântat pe copii și nu i-a botezat? Dumneavoastră suferiți de ilogisme grave! Dar a botezat Hristos pe cineva cât timp a propovăduit Evanghelia? Nu! Nici vorbă de așa ceva!
Ucenicii Lui botezau. Putea sa le spuna ucenicilor sa ii boteze, nu cred ca era asa greu. Va invartiti in jurul cozii si evitati un raspuns concret.
"Deci când a cunoscut Iisus că fariseii au auzit că El face și botează mai mulți ucenici ca Ioan,
Deși Iisus nu boteza El, ci ucenicii Lui,
A lăsat Iudeea și S-a dus iarăși în Galileea ".

V-as sugera sa fiti mai coerent in postari, scrieti mult si fara o logica clara in ceea ce afirmati.

Last edited by samson; 08.09.2010 at 15:54:16.
Reply With Quote