View Single Post
  #20  
Vechi 23.02.2021, 05:53:14
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Tu ai întrebat de găteli, că nu semănăm cu Hristos și ți-am răspuns, nici n-am mai dat citatul cu unge capul tău cu mir când postești, (mir care e parfumat)...
Eu n-am intrebat de gateli, ca la gateli nu asemanam cu Hristos, asta ai inteles doar tu.
Eu am spus ca preotul si preoteasa de care pomeneai(ca si mai toti cei care au sutana) nu se gandesc sa-i invete pe credinciosi sa se compare interior cu Hristos cand ei se declara crestini. Caci acela care are inima curata, acela si are de gand sa accepte suferinta ca si crestin, este scris ca acela e crestin cu adevarat si cat se poate de smerit si in vestimentatie! Ca daca nu sufar nu sunt crestin, fiindca evit din fasha toate situatiile care m-ar conduce la suferinta si le accept doar pe cele pe care nu sunt nevoit sa le dovedesc, ca orice fariseu autentic.

4. În lupta voastră cu păcatul, nu v-ați împotrivit încă lass=red>până la sânge.(Evr.12,4)

Astfel, dpmdv e mai valoroasa si mai vrednica de pomenire atitudinea smerita a tinutei clasice sau cat se poate de discrete(monahie), decat neimplinirea unei dorinte lumesti(casatorie).
Asadar, preoteasa vorbea impotriva menirii sotului ei, ea fiind profesoara de literatura, nu de religie. Ca profesoara de literatura(s-ar parea?? ca) n-a gresit; ca preoteasa, categoric da.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote