View Single Post
  #115  
Vechi 03.01.2008, 13:48:00
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iarta-ma, dar cu simpla participare chiar ai dat-o in bara. Sf. Nicolae apara ortodoxia, nu vroia sa o amestestece nici cu arienii, nici cu nestorienii si cum ii mai cheama. A luptat pentru ADEVAR, caci orice neadevar altereaza credinta ortodoxa.

Spune-mi, l-ai vedea pe Sf. Nicolea si pe ceilalti ierarhi din sf. Sinoade participand la activitatea ecumenica de azi, amestecandu-se cu catolici protestanti si neoprotestanti?
In ceea ce priveste "drobul de sare" ecumenist s-a spus suficient, dar nu ai bagat de seama. Chiar eu am scris despre ce s-a intamplat la Sibiu, dar nu din surse ortodoxe, caci participantii ortodocsi nu au relatat in presa cu lux de amanunte. Am citit presa protestanta, catolica si neoprotestanta, pentru a putea verifica cele spuse. Cei mai deschisi au fost neoprotestantii, care sunt gata sa modifice "Tatal Nostru", ceea ce s-a si intamplat, putin mai tarziu. Am aflat din presa daneza despre o versiune noua, adaptata la intelegerea publicului, a bibliei si implicit a rugaciunii "Tatal Nostru". Apoi am vazut prima slujba ecumenica din Europa, o adevarata sedinta de ecologie, care a avut loc in Norvegia. In sala era si cel putin un preot ortodox; ce-i drept nu cred ca era roman si se cam ascundea cand treceau camerele de luat vederi prin fata lui. Ortodocsii isi dau seama de pericolul ecumenist. Ma intreb de ce insisti in a afirma contrariul?!? Prin afirmatiile tale referitoare la ecumenism dezbini in loc sa unesti. Iar cat priveste pe "dezbina si cucereste" e prea cunoscut in istorie... si aplicat inca de toti neavenitii.
Reply With Quote