View Single Post
  #25  
Vechi 28.06.2010, 17:24:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Deci asa, vrei sa ne batem in citate:

"El va ridica steag pentru neamuri și va aduna pe cei risipiți ai lui Israel și va strânge la un loc pe cei împrăștiați ai lui Iuda din cele patru colțuri ale pământului." (Isaia 11:12)
"Ca să apuce pământul de colțuri și să scuture pe nelegiuiți de pe pământ?" (Iov 38:13)
"Când El privea până la marginile pământului și îmbrățișa cu ochii tot ce se află sub ceruri," (Iov 28:24)

"Vedenia pe care am avut-o, când eram culcat în patul meu, a fost: "Mă uitam și iată un copac în mijlocul pământului, înalt foarte.
Copacul creștea și era puternic și vârful lui ajungea până la cer și se putea vedea până la capătul pământului." (Daniel 4:7-8)

"Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte înalt și I-a arătat toate împărățiile lumii și slava lor." (Matei 4:8)

"Soarele răsare, soarele apune și zorește către locul lui ca să răsară iarăși." (Eccleziastul 1:5)
"<Iată voi întoarce umbra cu atâtea linii pe care soarele le-a străbătut pe ceasornicul lui Ahaz, să zic cu zece linii>. Și soarele s-a dat înapoi cu zece linii pe care el le străbătuse." (Isaia 38:8)

Inca o dovada ca Biblia se contrazice intr-o veselie. Si ia zi, liliacul tot pasare e :B? Iar lumina exista inainte de a aparea Soarele si alte stele?
Vad ca multi credinciosi uita care e rostul unei scrieri religioase si incep sa caute informatii stiintifice prin ele.
Iarasi interpretarea Bibliei la talpa literei.

Uite o posibila explicatie a modului cum ar fi putut apare lumina inaintea creerii stelelor:

Aici poate sa-ti raspunda Steven Weinberg in Primele trei minute ale Universului. Cand Universul-copil era mic in dimensiune (finit si fara margini), atunci materia si antimateria se luptau pentru suprematie in Univers. Quarcii interactionau cu antiquarcii rezultand fotoni si asta se intampla pretutindeni in spatiul abia format. Era o mare de lumina, pentru ca fotonii aveau viteza luminii si ajungeau foarte rapid de unde au plecat, circuland in toate directiile si revenind iarasi in locul unde s-au format. Si din o parte din fotoni se transformau din nou in materie si antimaterie si tot asa... Intre timp Universul isi accelereaza expansiunea si spatiul devine tot mai mare si lumina scade din ce in ce mai mult, treptat, pe masura ce materia castiga teren si fotonii nu mai ajung asa de repede de unde au plecat. Si iata ca Dumnezeu desparte lumina de intuneric.

Lumina a fost despartita de intuneric, prin aparitia proto-stelelor in spatiul care capata dimensiuni din ce in ce mai mari, exact asa cum a zis Moise in cateva cuvinte simple, pentru omul de acum cateva mii de ani si pentru savantul de astazi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.