View Single Post
  #157  
Vechi 07.01.2013, 17:17:18
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelaC Vezi mesajul
Intr-adevar, este descurajant, ca fata, sa ajungi la 30 si ceva de ani (eu mai am pana acolo, am 27) si sa nu fi reusit sa gasesti omul potrivit pentru casatorie. Mai ales daca ti-ai pastrat curatia si iti doresti sa te casatoresti cu un om care sa fi fost si el la fel de constient si sa-si fi pastrat curatia. Mie imi spunea o matusa ca astia sunt cai verzi pe pereti si ca n-o sa gasesc un astfel de om in ziua de azi. Mai trist este atunci cand nici teologii nu mai sunt teologhisiti. Fostul meu prieten era teolog cu cateva mastere la activ, insa partea asta cu fecioria i se parea desueta si derizorie (prin urmare, nu avusese probleme in a-si incepe viata sexuala, in paralel cu toata teologia pamantului!). In plus, constiinta lui nu excludea nici posibilitatea de a deveni preot, considerand ca "pogoraminte se pot face". Si asa se explica de ce a devenit "fost".
Un teolog stricat e una dintre cele mai rele optiuni. El e multumit cu viciul sau pe care poate chiar il considera virtute si are argumente la orice i-ai spune. Decizia ta a fost cea corecta. Pe de alta parte, eu nu cred ca e cazul sa respingi un baiat care a calcat in strachini in tinerete si apoi s-a pocait din tot sufletul sau. Acela isi regreta pacatele si nu isi va permite sa traiasca in amintirea lor. De altfel, sunt sigura ca nici nu o vei face daca vei intalni barbatul potrivit, pentru ca atunci cand iubesti nu mai vezi defecte, nu mai vezi piedici, doar vrei sa zbori spre el. Dupa o evaluare initiala sumara care e foarte necesara (cea propusa de colegul de forum dr Mihnea Dragomir e perfecta) nu mai ai ce judeca.


Citat:
În prealabil postat de IonelaC Vezi mesajul
Din pacate, incet-incet incep sa-i dau dreptate matusii, dupa varsta de 25-30 de ani, sansele de a gasi un astfel de om care sa aprecieze si sa-si fi pastrat la randul sau curatia (cu tot ceea ce implica ea) sunt minuscule. Insa mai bine singur omeneste, dar impreuna cu Hristos, decat impreuna cu om si fara Hristos.
Ionela, nu stii cand, cum, de unde sare iepurele... nu stii nici ce culoare va avea si nici ce forma a ochilor. Eram asa de necajita pentru o prietena de-a mea care trecuse frumusel de 30 de ani, apoi a prins o bursa pentru studii in alta tara europeana unde a intalnit colegi de pe toate continentele... intre ei si unul care sa fie fericit cu ideile ei "absurde" (pentru lumea noastra).
Reply With Quote