View Single Post
  #4  
Vechi 09.11.2014, 14:38:28
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Intrebarea imi vine ades in minte , mai ales ca am mai auzit in jur aceasi nelamurire.
Multe fete ( sunt si baieti ce-i drept ) desi sunt credincioase, cuminti, apropiate de biserica , se spovedesc, se impartasesc, frumoase, destepte etc sunt totusi singure? Eu personal daca ma gandesc am in jur multe exemple si sunt sigura ca si voi aveti in cercurile voastre astfel de persoane.
Excludem de aici pe cei care vreau sa mearga la manastire.
Sunt multe care au ajuns la o anumita varsta si totusi nu au pe nimeni.
E mai greu pentru tinerii din Biserica sa-si gaseasca pe cineva ?
Cu riscul de a răspunde neconsolator, îndrăznesc să aduc în discuție următoarele observații:

- o prejudecată curentă în lumea credinței colorează în tonuri pastelate calitatea umană a persoanelor care frecventează slujbele bisericii, în speță tinerele și tinerii cu viață încă netocmită. Or realitatea de pe teren arată adeseori cu totul altfel decât în potretele cosmetizate din mintea multora. Personal am observat că există destui oameni aflați în inerție celibatară nedorită pe fond de religiozitate asumată care se încăpățânează să confirme postulatul discutabil al lui Freud cum că religia seamănă cu o nevroză persistentă a copilăriei. Adică: retard emoțional și mentalitar, proiecții compensatorii ale unor relații nefirești cu părinții în imaginarul metafizic, rezistență cronică la maturizare, căutarea în religios a unei surse alternative de siguranță, confort material și afectiv unde să-și conecteze cordonul ombilical după ce primul furnizor, familia genitoare, dispare etc. Există extensii și mai grave: idolatrizarea și erotizarea relației cu duhovnicul, cristalizarea unor modele mentale de aspect fizic croite după criterii halucinante (de exemplu el să semene cu cutare preot sau cu îngerii efeminați din tablourile renascentiste), cărora potențialul partener/parteneră trebuie să le corespundă invariabil, pretenții exagerate care depășesc cu mult raportul echilibrat dintre cerere și ofertă, eșuarea în religie după ce în repetate rânduri s-au dovedit incapabili de a deveni niște "buni păcătoși" ș.a.m.d .


Dar, Slavă Domnului, există excepții și acelea sunt normative pentru adevărata viețuire întru Hristos...!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote