Subiect: De ce suferim?
View Single Post
  #15  
Vechi 14.12.2015, 21:39:12
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Suferința, ori de câte ori e îndurată sau cugetată cu vrednicie, dovedește că răstignirea nu va fi fost inutilă, că jertfa lui Hristos e roditoare." (Parintele Nicolae Steinhardt)

Toti cunoastem relatarea despre cei trei tineri evrei aruncati in cuptorul de foc, relatare ce poate fi citita in capitolul 3 din cartea Daniel. Firul evenimentelor pe scurt se prezinta dupa cum urmeaza.Nabucadnetar ridica un urias idol din aur, in valea Dura din Babilon.Porunca era ca toti supusii,inclusiv evreii adusi in captivitate, sa se inchine idolului.Haldeii ii spun imparatului ca trei tineri evrei, Hananiah, Mishael, and Azariah, nu vor sa se inchine.Imparatul ii cheama si le spune:

"Inadins oare, Sadrac, Mesac si Abed-Nego, nu slujiti voi dumnezeilor mei si nu va inchinati chipului de aur pe care l-am inaltat? Acum fiti gata, si in clipa cand veti auzi sunetul trambitei, cavalului, chitarei, lautei, psaltirei, cimpoiului si a tot felul de instrumente, sa va aruncati cu fata la pamant si sa va inchinati chipului pe care l-am facut; daca nu va veti inchina lui, veti fi aruncati indata in mijlocul unui cuptor aprins! Si care este Dumnezeul acela care va va scoate din mana mea?"

Cei trei tineri, intr-o tulburatoare dovada de credinta, indiferent de suferinta care ii astepta, acestia ii raspund:

"Noi n-avem nevoie sa-ti raspundem la cele de mai sus.Iata, Dumnezeul nostru caruia Ii slujim poate sa ne scoata din cuptorul aprins, si ne va scoate din mana ta, imparate.Si chiar de nu ne va scoate, sa stii, imparate, ca nu vom sluji dumnezeilor tai si nici nu ne vom inchina chipului de aur pe care l-ai inaltat!"

Ce a urmat stim cu totii, miracolul divin din cuptorul de foc.Rabinii evrei din vechime au avut o foarte interesanta abordare,a acestui episod, in cadrul traditiei iudaice.Ei spun ca alaturi de Daniel si cei trei tineri, impreuna cu restul evreilor dusi in captivitate, s-a aflat si profetul Ezekiel.Conform traditiei dansilor cei trei tineri, auzind de porunca imparatului, s-au dus la Ezekiel sa-i ceara sfatul, ei fiind hotarati sa moara mai bine decat sa se inchine idolului.Ezekiel ii cere lui Dumnezeu in rugaciune un raspuns si Dumnezeu ii raspunde ca nu ar trebui sa astepte vreun miracol.Ezekiel incepe sa planga, gandindu-se ca daca Dumnezeu nu are mila nici macar de acesti trei tineri curati la suflet, o adevarata ramasita a lui Israel in captivitate, atunci inseamna ca totul este pierdut.Dupa ce trei tineri pleaca, mentinandu-si hotararea de a muri mai bine, Dumnezeu ii vorbeste iar lui Ezekiel spunandu-i cam asa: ,,Tu chiar ai crezut ca-i voi abandona.Acest lucru nu se va intimpla, ei vor duce la capat smerita lor hotarare,vor trece prin incercare, EU ii voi salva dar tu nu le vei spune nimic lor inainte sa se intimple asta".

Cei trei tineri au fost salvati de Dumnezeu iar Ezekiel, tot conform traditiei rabinice, a murit ucis in exil, de un nobil evreu, captiv si el, pe care profetul l-a acuzat de idolatrie.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 14.12.2015 at 22:34:31.
Reply With Quote