Subiect: As dori un sfat
View Single Post
  #56  
Vechi 27.12.2016, 01:44:06
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Se poate să dreptate, dar tind să cred că omul când a dat de duhovnic nu ar mai avea nevoie de psiholog.
Dragă Ovidiu, încetează să mai vezi în preot pe un omniscient. Nu mai trăim acum 1000 de ani!
Astăzi preotul are o arie clar delimitată și e o mare greșeală să iasă din limitele demnității sale.
Preotul nu e psiholog sau psihiatru, după cum nu e dentist sau chirurg pe creier. Nici croitor nu este, nici strungar. Toate aceste activități aparțin altor oameni, special calificați ca să le practice.
Preotul, legat de psihologie și psihopatologie, nu are nici o treabă cu lucruri cum ar fi: legile învățării și aplicațiile lor practice (de exemplu în pedagogia preșcolarului sau a școlarului, până la studenți, masteranzi, doctoranzi și postdoctoranzi); nici cu psihologia sugarului; nici cu tratamentul schizofreniei sau al autismului (sunt preoți cu copii autiști, știai?) etc. etc. etc.
Dimpotrivă, astăzi preoții învață de la psihologi aceste lucruri, dovadă că în facultățile de Teologie din țară și din alte țări se fac cursuri de pedagogie, de psihopedagogie și de psihopatologie.
Te rog trezește-te la realitatea lumii de azi!
Și, în orice caz, nu mai pune în cârca preotului lucruri pe care el însuși nu voiește să le poarte. Pentru că a înțeles foarte bine care sunt limitele demnității sale în lumea și Biserica de azi.

P.S. Opinia mea o cunoști bine. M-aș fi bucurat să nu fie nevoie de psihologi și psihiatri. Dar dacă este, în mod evident, ce vrei să fac eu? Să mă ascund ca struțul și să mă prefac surd și orb la lucruri evidente? Asta nu folosește nimănui.
Reply With Quote