View Single Post
  #7  
Vechi 01.07.2015, 19:39:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce spui tu acolo frate?

Dilutiile homeopatice, alea cele mai "potente" sunt intr-un asa grad incat e putin probabil sa existe chiar si o singura molecula din substanta originala in "medicamentul" homeopatic iar in alea mai "slabe" cu dilutie mai mica, le poti numara pe degete (moleculele).

Probabil dl. Mihnea a chiulit in liceu de la lectiile de chimie cand s-a predat numarul lui Avogadro sau chiar crede cu tarie ca scuturatul sticlutei induce efecte magice, ca fizice/chimice/biologice diferite de materia suport (apa/zaharul) cu certitudine nu.
Non sequitur. Preopinentul intrebase daca exista dovezi ca remediile homeopatice functioneaza. Raspunsul "la dilutii inalte nu mai exista nicio molecula de substanta activa" nu are legatura cu intrebarea. Inca o data: intrebarea era daca exista (sau nu exista) dovezi ca functioneaza.

In ceea ce priveste asocierea homeopatiei cu vrajitoria, asociere pe care am observat-o la multi ortodocsi: nu au legatura. Vrajitorie e atunci cand se apeleaza, constient sau inconstient, la spirite rele. Vrajitoria lucreaza cu simboluri (raporturi directe intre semnficant si semnificat), de exemplu se inteapa papusi care au o asemanare cu individul pe care dorim sa il distrugem. Nimic din toate acestea in privinta homeopatiei. Si nici inchizitia, nici succesoarea ei, Congregatio pro Doctrina Fidei nu a dat niciodata vreun verdict de vrajitorie pentru vreun caz de homeopatie si nici nu a condamnat homeopatia in vreun fel. Nici Biserica Ortodoxa, prin magisteriul ei (episcopii) nu am auzit sa fi condamnat homeopatia drept practica vrajitoreasca. In schimb am auzit ca ea ar fi condamnata de opiniile private ale unor calugari ortodocsi, care pesemne ca n-au inteles despre ce e vorba si sunt iuti la a condamna multe alte lucruri inainte de a le pricepe.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote