Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #2267  
Vechi 16.12.2019, 05:06:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Duminica a 28-a după Rusalii (Pilda celor poftiți la cină) Luca 14, 16-24
Zis-a Domnul pilda aceasta: Un om oarecare a făcut cină mare și a chemat pe mulți; și a trimis la ceasul cinei pe slujitorul său ca să spună celor chemați: Veniți, că, iată, toate sunt gata! Și au început toți, câte unul, să-și ceară iertare. Cel dintâi i-a zis: Am cumpărat un ogor și trebuie să ies ca să-l văd; te rog, iartă-mă. Și altul a zis: Cinci perechi de boi am cumpărat și mă duc să-i încerc; te rog, iartă-mă. Al treilea a zis: Femeie mi-am luat și de aceea nu pot veni. Și, întorcându-se, slujitorul a spus stăpânului său acestea. Atunci, mâniindu-se, stăpânul casei a zis: Ieși îndată în piețele și ulițele cetății, și pe săraci și pe neputincioși, și pe orbi și pe șchiopi adu-i aici. Și slujitorul a zis: Doamne, s-a făcut precum ai poruncit, și tot mai este loc. Și a zis stăpânul către slujitor: Ieși la drumuri și la garduri și silește-i să intre, ca să mi se umple casa, căci zic vouă: Nici unul din bărbații aceia care au fost chemați nu va gusta din cina mea.
Observam ca cei care s-au scuzat ca nu pot veni la cina cea mare(despre care se sugereaza a fi fericirea vesnica) au avut motive legate toate de lumea asta desarta, chiar si cel ce "si-a luat femeie", adica si cel ce s-a legat pe sine de o atractie a acestei lumi, atractie de care monahii se feresc cu scopul de a se dedica imparatiei vesnice; caci tot in acest capitol Luca mai adauga referitor la lepadarea acestei lumi:
33. Așadar oricine dintre voi care nu se leapădă de tot ce are nu poate să fie ucenicul Meu.

Mai trebuie mentionat ca femeia este prezenta doar in lume(nu si in ceruri), iar in lume femeia are menirea de a "imbraca" in trupuri sufletele venite de la Dumnezeu, deoarece doar in trupuri sufletele pot demonstra prin fapte evolutia lor in invatarea iubirii.
Totusi, cum pot oamenii sa fie siliti sa invete iubirea si sa ajunga la fericirea vesnica? Numai prin suferintele smereniei, precum lamurirea aurului in foc.

5. Că în foc se lămurește aurul, iar oamenii cei plăcuți Domnului, în cuptorul smereniei.(Ecclesiasticul2,5)

Cine sunt oamenii placuti Domnului? Toti oamenii, absolut toti!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote