View Single Post
  #25  
Vechi 24.10.2016, 12:33:01
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Imi plac, mult raspunsurile date, inclusiv al lui Mihnea, desi nu fiecare "prinde" ideea. Ironia subtila face pentru omul smerit, cat o mie de povete. Il urmaresc regulat pe Parintele Calistrat Chifan, iar Mihnea e mic copil pe langa ironiile pe care le face Parintele, pentru inteleptirea "cautatorilor de har"!
Intr-adevar, constiinta face ravagii uneori, iar ca sa ne linistim, cadem din lac in putz, cautand "un far" special pentru personalitatea noastra, nicidecum Soarele care lumineaza cu aceeasi energie, toate "farurile".
Cred ca am spus-o in diverse imprejurari de mi-am tocit tastele la tastatura: Harul "preotului cu har", este darul lui Dumnezeu, nicidecum iscodirea noastra. Noi putem sa intram in contact cu cel mai induhovnicit pusnic in viata, daca Dumnezeu vrea sa ne tina ascunse tainele intelepciunii, pentru slaba noastra credinta, ne intoarcem la fel de indaradnici. Fara sa-mi pun in balanta marea mea osteneala in materie de har (care stiu bine ca NU ESTE), am cunoscut oameni si preoti despre a caror har mi-e teama si rusine sa vorbesc, sa nu para a lauda si merit personal. Dar niciodata, ABSOLUT NICIODATA nu s-a intamplat fiindca am plecat de-acasa in cautare de asa ceva. Ori mi-au iesit ei in cale, ori am ajuns eu la ei, din cu totul alte motive. Acestor suflete uriase, le datorez enorm, desi in principiu, ei n-au facut nimic special, intrucat Dumnezeu a oranduit "cele bune si de folos", astfel incat, nimeni sa nu-si atribuie merite deosebite!!!

@crinrin, stiu ca ti s-a mai spus (si sper sa fi inteles inclusiv aluziile ce reies din sfaturile celor ce ti-au raspuns), dar faptul ca am gasit "piolet si coarda", nu ne face alpinisti! E adevarat, am descoperit (nu intamplator), sansa de ajunge in varf, dar pentru asta e nevoie de ceva cu totul special, un fel de "elixir" compus din rabdare, smerenie, rugaciune, infranare, iubire neconditionata fata de toata zidirea lui Dumnezeu, si mai ales... mai ales acel nr de telefon al lui Mihnea, prin care sa fii permanent in contact cu mila lui Dumnezeu!... Altfel ma tem ca deja ai cazut din nou!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote