View Single Post
  #744  
Vechi 19.02.2013, 03:37:42
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Craig e agnostic fata de teoria evolutiei biologice iar in ce priveste evolutia universului (Big Bangul si vechimea de 14,7 miliarde ) cum ar putea sa nu le accepte cand 3 argumente( Kalam ,fine-tuningul si contingenta) sunt construite chiar pe baza acestor teorii. Asta e o veste proasta pentru atei.

Te intrebi de ce alege selectiv :accepta teoria Big-Bang si nu accepta vadit teoria evolutiei ? Pentru ca are discernamantul sa recunoasca falsa stiinta .

Te intrebi de ce eu aleg sa cred ca pamantul are 7000 de ani desi Craig crede ca are 14,7 miliarde dar in acelasi timp adopt multe argumente ale lui? Simplu, avem o interpretare diferita a Genezei si cred ca interpretarea ortodoxa e cea adevarata .
Un alt argument ar fi ca nu aceste argumente ale lui Craig ma fac pe mine sa cred in Dumnezeu,dar sunt folositoare si distractive in dialogurile cu ateii care se cred mai destepti decat sunt.
:)

Cand e vorba de existenta lui Dumnezeu, logica lui Craig este perfecta; cand e vorba de varsta Pamantului, face si el o mica eroare de interpretare a Genezei. Il iertam ca e baiat bun

Din cauza acestei "mici" erori de interpretare, Kalam de pilda (o pura speculatie filosofica a unei premise discutabile) nu mai face nici cat o ceapa degerata - doar nu s-a intamplat big bangul acum 7000 de ani! Dar oricum argumentele lui sunt de distractie pentru noi doi, fiindca nici pe mine nu ma fac sa cred in Dumnezeu. Si tu voiai sa-l pui sa se bata cu Dawkins!
Reply With Quote