View Single Post
  #750  
Vechi 19.02.2013, 14:20:19
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
:)

Cand e vorba de existenta lui Dumnezeu, logica lui Craig este perfecta; cand e vorba de varsta Pamantului, face si el o mica eroare de interpretare a Genezei. Il iertam ca e baiat bun

Din cauza acestei "mici" erori de interpretare, Kalam de pilda (o pura speculatie filosofica a unei premise discutabile) nu mai face nici cat o ceapa degerata - doar nu s-a intamplat big bangul acum 7000 de ani! Dar oricum argumentele lui sunt de distractie pentru noi doi, fiindca nici pe mine nu ma fac sa cred in Dumnezeu. Si tu voiai sa-l pui sa se bata cu Dawkins!
Se pare ca tu crezi ca aceste teorii de azi sunt vesnice ceea ce nici un om de stiinta nu afirma.Eu cred ca pentru a nu face confuzii grosolane mai bine astepti sa se descopere absolut totul despre acest univers si abia apoi sa intri in dialog ,nu de alta dar poate maine se modifica varsta universului pe care o afirmai astazi cu certitudine ca fiind adevarata si cazi de prost.Deci putina rabdare pana se descopera absolut totul si mai vorbim .Astepti cat e nevoie 1000 2000 10000 de ani ca sa fii bazat pe ce vorbesti ,ca nu vorbim de avioane,calculatoare pe care le pipai ,le masori ci de "singularitati" ,"multiversuri" si "celule care devin plante ,animale" si alte lucruri..."stiintifice".

Eu daca ma insel referitor la orice teorie stiintifica ,nu e nici o branza,trec drept prost pentru cei "educati" ,dar daca ma insel la existenta/inexistenta lui Dumnezeu asta da ,ar fi cea mai mare prostie cosmica.
Reply With Quote