View Single Post
  #12  
Vechi 08.06.2015, 13:11:58
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este o binefacere faptul ca nu oameni ca dv fac legile. Altfel, vorba lui Conu Iancu, am avea o dictatura ca-n Rusia.




Da de ce 3-4 partide ? Unul si bun. Cum era pe vremea odiosului dictator si a sinistrei sale sotii. Vreme pe care o glorificati.



Prin urmare, un partid trebuie desfiintat. Dreptul unui cetatean roman de a vota si de a fi votat sa fie restrans pe motivul ca face parte dintr-o minoritate.



Deci, nu ai voie sa ai actiuni. Daca ai, nu poti fi membru in Consiliul Local al Comunei Cuca Macaii.



Normal. Ce e aia, sa-ti dai demisia din Partid ? E ca si cu demisia din Securitate. Pleci ? Esti tradator!



Eu zic sa-i aresteze pe toti inca dinainte de a-i cita. Sa le trimita citatia in celula! Ce atatea libertati, domnule ? Arestul, ca metoda exceptionala de restrangere a libertatii oamenilor nevinovati ? S-avem pardon! Imunitatea si inamovibilitatea magistratilor, a celor care ocupa un scaun curial si mai ales a tribunilor poporului ca metode inca din vremea dreptului roman prin care se restrange folosirea justitiei in scopuri politice ? A se scuti!



Minunat! Averea, confiscata la ordin! Ce atatea procese, domnule, ce sa ne mai complicam cu tot felul de institutii inutile, precum justitia ? Nebunilor care ne-or mai spune ca inca mai exista judecatori la Berlin, le vom raspunde ca inca mai exista procurori la Bucuresti.

Ce mi se pare mirobolant este ca, pe alt topic unde dezbateam politica, mi-ati marturisit ca sunteti un adept hotarat al democratiei. Asta este modelul de democratie pe care il preconizati ? Daca da, trei sferturi dintre despotismele istoriei ii sunt preferabile!

-Vi se pare normal, ca fiecare care se viseaza lider politic (gen Dan Diaconescu, Gigi Becali, Dan Voiculescu, etc) sa-si faca cate un partidulet si sa primeasca si bani de la stat pentru acel partidulet ?! Cu asemenea situatii, riscam sa aruncam in derizoriu ideea de politica si de partide politice!

-In Franta nu cred ca exista partide politice constituite pe criterii etnice! Desi in Franta sunt mult mai multi marocani sau algerieni decat sunt maghiari in Romania, totusi nu am vazut prin parlamentul francez vreun partid a marocanilor!
Asadar nu-i vorba de a restrange libertatea de a vota nimanui (un cetatean roman de etnie maghiara poate vota cu PSD, PNL, PD, PNT, etc), ci de a respecta un principiu fundamental- partidele politice trebuie constituite pe o doctrina politica si nu pe o etnie sau orice altceva!
Iar daca etnicii maghiari doresc sa-si promoveze traditiile, cultura, obiceiurile, etc- nici o problema, pentru asta pot infiinta o asociatie culturala, dar o astfel de asociatie nu poate fi partid politic si ca atare nu poate fi in parlament sau in guvern.

-Vi se pare normal ca firma soacrei primarului sa aibă un contract de asfaltare cu primaria respectiva ?!

-Vi se pare normal traseismul politic ?! Adica daca eu alegator votez un parlamentar pe lista unui anumit partid, cu ideea ca acel parlamentar e pe aceea lista ca e de acord cu doctrina partidului respectiv, iar apoi acel parlamentar se duce la alt partid, nu inseamna ca a tradat încrederea unui alegator care l-a ales pe lista unui anumit partid ?!
Reply With Quote