View Single Post
  #8  
Vechi 04.08.2009, 14:21:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Nu stiu cum sa spun anumite pacate trupesti la spovedanie. Sa le spun pe sleau, asa, fara nici un ocolis? Mi-e frica sa nu smintesc duhovnicul cu "imagini" daca povestesc de asteaGreu e sa fii fata sau baiat :)) Greu e sa traiesti sexualitatea normal. Sunt f confuza, nici nu mai stiu ce e pacat si ce nu in zona asta...Si cu un preot mi-e si rusine sa povestesc pentru ca sunt fata, dar si pentru ca e aiurea sa povestesti de astea...

incepe cu pacatul cel mai mare, cu cele mai tulburatoare ganduri shi patimi dar aratand shi faptele prin care crezi ca ai greshit lui Dumnezeu shi doreshti sa te indreptzi... cu cuvintele tale, daca tzi-e frica sa nu uitzi pune-le pe o hartiutza... shi citeshte-le de acolo fara rushine ci cu umilintza shi pocaintza nadajduind in iertare shi mantuire shi ascultand sfatul spre vindecare.

totul e pacat in relatzia jegxy dintre un baiat shi o fata, iar prin duhovnic nu le spui unuia sau altuia ci le spui lui Dumnezeu care deshi shtie tot ce ai pacatuit ashteapta sa auda de la tine, din conshtiintza ta, ce crezi ca ai greshit shi ca vrei sa te indreptzi... ashteapta sa recunoshti tot ce ai facut rau, sa-tzi para rau din suflet, sa-tzi para rau intr-adevar shi sa poata astfel sa te invie iar la viatza curata shi sfanta, singurul sens al vietzii... desavarshirea smerita a dragostei intru Dumnezeu, intru Hristos, intru Adevar caci altfel traieshti mereu in minciuna shi placere... placerea de a mintzii cu ambitzie...spre mandrie shi ingamfare shi rujeoala.

Last edited by vsovi; 04.08.2009 at 14:31:20.
Reply With Quote