View Single Post
  #13  
Vechi 06.09.2009, 10:21:24
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Sa dea Dumnezeu sa fie asa cum spui tu, teatru de copii.

Ideile tale sunt foarte bune, Mihai, si chiar ma ajuta sa vad si frunzele vezi ale clerului..iti multumesc ca imi deschizi ochii asupra pericolului in care sunt, e adevarat ca mahnirea si-a facut loc in sufletul meu, nu am privit lucrurile din punctul asta de vedere..Gandesc prea omeneste,ignorand mana Lui Dumnezeu in viata noastra ..Oare Dumnezeu chiar va lasa turma lui fara pastori? Cu siguranta nu, deci cu siguranta vor fi si preoti buni


Ca sa vin si cu un exemplu bun: acum ceva ani, in tinuturile secetoase si infruntand clima apriga a Dobrogei, cativa tineri calugari au cutezat sa isi faca un loc de rugaciune pe locurile unde Sfantul Ioan Cassian a stat in pustie. Sub carmuirea Parintelui Iustin Parvu, acesti tineri calugari, proaspat absolventi de facultate, au cutezat sa arate ca a fi ortodox este cu adevarat nebunie pentru lumea in care traim..

Cei care ati fost la Manastirea care porta si hramul Sfantului Ioan Cassian, stiti despre conditiile in care acesti tineri au vietuit atata timp, fara caldura, apa, mancare si cate si mai cate lipsuri nu aveau..

Povestea Parintelui Iustin Petru este impresionanta, el a fost cu adevarat un student care a stiut de ce urmeaza Facultatea de Teologie..

Anul acesta de Paste am fost cu parintii la aceasta Manastire, iar nevoia de un sfat, de imbarbatare, ne-a indemnat pe mine si pe mama sa vorbim cu Parintele Cassian, unul din preotii aceste Manastiri. Am ramas impresionata de smerenia acestui om cu aspect de copil sfios, cat am vorbit, rareori si-a ridicat ochii din pamant, ne-a imbarbatat doar prin dialog (nu ne-a spus ca lucrurile vor merge mai bine,din contra,dar ne-a indemnat la rabdare si dragoste)
Reply With Quote