View Single Post
  #3  
Vechi 11.01.2011, 14:13:18
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgel23c Vezi mesajul
Desi nu ma prea pricep sa deschid un topic, voi face totusi o incercare.
V-ati priceput bine. Mai trebuie sa fiti atent unde postati topicul. Cel deschis de dumneavoastra s-ar fi potrivit mai bine la „Generalitati” sau la „Secte si Culte”.

Citat:
În prealabil postat de georgel23c Vezi mesajul
Mi s-a intamplat azi sa primesc o vizita. Era o doamna de la Asociatia pentru Sanatate, Educatie si Familie. Scopul vizitei era acela de a verifica tensiunea arteriala in mod gratuit si aici intervine problema de a vinde carti, care spunea nu se gasesc in comert. Uitandu-ma pe lista pe care mi-a dat-o am vazut ca printre ele erau si carti adeventiste. De asemenea, mai spunea ceva despre un post de televiziune, Speranta TV. Asa, ca va rog sa fiti atenti, si sa mai spuneti si altora despre aceste lucruri.
Slava Domnului ca inca mai exista astfel de oameni. Zelul ei este de apreciat.
Ei seamana cu apostolii primului veac: plini de ravna pentru a duce evanghelia fiecarei fapturi.

Poate ca avea carti (adventiste) care nu erau intocmai cu Evanghelia dar intentia ei si faptul ca isi depasea temerile, trecea peste toate inconvenientele abordarii oamenilor, ca isi daruia din timpul ei pentru binele semenilor, este vrednic de cinste.

Cand veti incepe si dumneavoastra sa va rugati pentru vecinii, prietenii, rudele dumneavoastra, ortodocsi doar cu numele?
Cand va veti lua inima in dinti si le veti darui un Nou Testament sau o carte ortodoxa? „Calauza in credinta ortodoxa” de Arhimandrit Cleopa Ilie, de exemplu. O cumparati si o daruiti, e simplu.

Cand va veti pune in slujba semenilor abilitatile si talantii pe care Dumnezeu vi i-a dat? Dumneavoastra stiti sa masurati tensiunea arteriala? Nu? Dar ce stiti sa faceti? Sa schimbati o priza stiti? Ce ar fi sa incepeti sa mai faceti ceva si gratis? Si, in acelasi timp, sa si vestiti Evanghelia?

Atunci va va pieri cheful sa vorbiti de „viclenie” si „prefacatorie”, vă va pieri cheful de judecata si osanda si veti aprecia ravna pentru Domnul, disponibilitatea si curajul.