View Single Post
  #28  
Vechi 12.03.2011, 23:38:27
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ,,Căci umblăm prin credință, nu prin vedere"

In Vechiul Testament se poate observa faptul ca marii oameni ai Credintei nu erau chemati de Dumnezeu in functie de statutul lor social sau de forta lor ci pe alte criterii.De exemplu Dumnezeu l-a ales pe Ghedeon pentru a-i elibera pe israeliti de sub asuprirea mandianitilor.Ghedeon a fost extrem de mirat de acesta alegere: ,,Doamne, cum să izbăvesc eu pe Israel? Iată neamul meu este cel mai sărac din seminția lui Manase, iar eu sunt cel mai mic în casa tatălui meu"(Judecatori 6:15).

Cu toate acestea,o data in plus,se poate observa ca Cel de Sus lucreaza dupa un anumit tipar: ii alege pe cei slabi, neinsemnati, smeriti si dispretuiti pentru a realiza ceva imposibil la prima vedere si asta pentru ca ,,Nu te uita la infatisarea si inaltimea staturii lui, caci l-am lepadat. Domnul nu Se uita la ce se uita omul; omul se uita la ceea ce izbeste ochii, dar Domnul Se uita la inima." (I Samuel 16:7).

Acelasi principiu apare si in Noul Testament,mai ales in cazul Apostolului Pavel care,in ochii lumii,ar fi avut putine motive sa fie ales de catre Cel de Sus.Cu toate acestea Cel de Sus a transformat un prigonitor in Apostolul Neamurilor si iata chiar marturia lui Pavel: ,,Căci eu sunt cel mai mic dintre apostoli, care nu sunt vrednic să mă numesc apostol, pentru că am prigonit Biserica lui Dumnezeu. Dar prin harul lui Dumnezeu sunt ceea ce sunt; și harul Lui care este în mine n-a fost în zadar, ci m-am ostenit mai mult decât ei toți. Dar nu eu, ci harul lui Dumnezeu care este cu mine"(I Corinteni 15:9-10).

O frumoasa descriere a eroilor Credintei o gasiti in Epistola catre Evrei a Apostolului Pavel, capitolul 11.

Cel de Sus alege lucrurile slabe si nebune in ochii lumii cu un anumit scop:,,Dar Dumnezeu a ales lucrurile nebune ale lumii, ca sa faca de rusine pe cele intelepte. Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii, ca sa faca de rusine pe cele tari.Si Dumnezeu a ales lucrurile josnice ale lumii si lucrurile dispretuite, ba inca lucrurile care nu sunt, ca sa nimiceasca pe cele ce sunt;pentru ca nimeni sa nu se laude inaintea lui Dumnezeu"(I Corinteni 1:27-29).Acest aspect a fost confirmat si de catre Mantuitor: ,,Te slăvesc pe Tine, Părinte, Doamne al cerului și al pământului, căci ai ascuns acestea de cei înțelepți și pricepuți și le-ai descoperit pruncilor"(Matei 11:25).

Voia lui Dumnzeu,cu privire la noi,este extrem de bine descrisa in Isaia 46:9-10: ,,Aduceți-vă aminte de vremurile străvechi, de la obârșia lor, că Eu sunt Dumnezeu și nu este un altul. Eu sunt Dumnezeu și nu este nimeni asemenea Mie.De la început Eu vestesc sfârșitul și mai dinainte ceea ce are să se întâmple. Și zic: Planul Meu va dăinui și toată voia Mea o voi face!"

Avand in vedere aceste aspecte eu cred ca trebuie sa privim in directia Celui de Sus in urmatorul mod: ,,A Ta este, Doamne, marirea, puterea si maretia, vesnicia si slava, caci tot ce este in cer si pe pamant este al Tau; a Ta, Doamne, este domnia, caci Tu Te inalti ca un stapan mai presus de orice!(I Cronici 29:11)

Last edited by Scotsman; 13.03.2011 at 00:27:39.
Reply With Quote