View Single Post
  #16  
Vechi 25.05.2011, 14:05:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Va multumesc pentru raspunsuri. . . asa e, am mai scris despre ea, ma chinui de mai mult de un an de zile. . . am atatea fete, dar tot pe ea o iubesc. . . m-am rugat atat sa o uit, dar e imposibil. . . Dumnezeu nu ma lasa sa o uit. . . ironia este ca nici un baiat nu se poate apropia de ea. Doamne ajuta. . .
Te-ai gandit ca e posibil sa fi intervenit cineva care sa va faca vraji? Multi nu cred in asa ceva. Si totusi, daca n-ar fi, nu s-ar povesti.

Prin urmare, cred ca e bine sa participi la niste Sfinte Masluri. Daca ar participa si ea, ar fi mai bine. Prin participarea de mai multe ori la astfel de slujbe, prin Spovedanie si Impartasanie, castigi incredere in tine, te apropii de Dumnezeu si poti sa devii un crestin capabil sa intemeiezi o familie crestina la vremea potrivita.

Poate ca Dumnezeu chiar asta doreste: sa-ti poti conduce spre mantuire familia atunci cand o vei intemeia.

Privesc cu multa dragoste pe tinerii casatoriti care vin la biserica impreuna cu copiii lor. Daca la unele biserici vezi mai mult mamici cu copiii in brate ducandu-i duminica la impartasit, aici la biserica la care merg eu, vad multi tatici cu copiii in brate. Ii ridica si-i ajuta sa sarute icoanele, ii duc in brate la imparasit pe cei mici, iar mamicile se ocupa de cei mai mari, caci unii au cate doi-trei copii.

Dragostea este insotita de responsabilitatea de a fi bun crestin. Nimic fara Dumnezeu.

Cu cat ne smerim mai greu in fata lui Dumnezeu, cu atat ne smerim mai mult in fata oamenilor. Iti spun dintr-o experienta veche. Daca noi nu ne grabim sa facem voia lui Dumnezeu, nici Dumnezeu nu Se grabeste sa faca voia noastra... Si apoi, asa cum spunea parintele Arsenie Boca, nu intotdeauna stim ce cerem. Nu e bine sa transformam persoana iubita (mama, prietena, copil) intr-un idol, caci putem avea parte incercari mari. Sa le primim pe toate ca pe niste daruri ale lui Dumnezeu, nu ca pe niste comori proprii care ni se cuvin.
Reply With Quote