Subiect: Inchizitia
View Single Post
  #504  
Vechi 08.01.2013, 13:54:26
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Frate, ai dreptate. Dar, vei fi, cred, de acord ca acestia sunt sfinti politici. Ca sa nu fiu, taman eu, acuzat de subiectivism, precizez foarte clar ca si daca as fi fost ortodox, tot as fi considerat ca acesti doi domnitori sunt sanctificati abuziv si sunt sfinti politici, iar acatistele lor ar fi avut pentru mine (si pentru destui altii) valoarea "sfintitoare" a discursurilor lui Ponta. :D
De exemplu, si acum il consider pe Chiril de Alexandria un sfint politico-ideologic. Sau pe Fotie cel Mare... .
Absolut corect. Din păcate, de sfinți politici n-am scăpat nici noi, nici ortodocșii, și nici măcar protestanții, care, chiar dacă nu au sfinți în sensul bisericilor istorice, tot se mai întâmplă să ridice în al nouălea cer pe câte un predicator, până se constată că se culca cu enoriașele și și-a luat Ferrari din banii congregației.


În ce-l privește pe Chiril, îl consider un mare teolog, poate o fi și mântuit, chiar mă rog pentru asta, dar de când am citit ce și cum cu Hypathia, n-au Papa și Patriarhul decât să se albăstrească explicându-mi că e sfânt, nu-i cred.
Reply With Quote