Subiect: Casa sau Bloc?
View Single Post
  #4  
Vechi 13.04.2014, 20:19:37
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Da, stiu, e o intrebare stupida, si ideile sunt impartite, dar chiar m-ar interesa niste pareri pro/contra pentru fiecare;

Unde credeti ca ar fi mai bine sa creasca un copil? La casa sau la bloc? de ce la casa/de ce la bloc?

Povestea in sine:
Eu si sotul vrem sa cumparam o casuta la 8 - 10 km de oras, sa iesim din poluarea asta excesiva la aer mai curat si la posibilitatea de a procura noi o parte din cele necesare traiului. Mama ma bate la cap cu blocul sau casa in oras, ca deh, copii vor trebui sa mearga la gradinita, la scoala, la liceu etc. M-am interesat, iar unde am gasit casuta sunt si gradinite si scoli, pana la clasa a 8-a, scoli care ca rezultate se pot compara cu cele din oras (rezultate la olimpiade nationale, concursuri, manuale si predare); de gradinite nu m-am interesat cum sunt, decat ca aspect (ce rezultate pot avea gradinitele?). In plus, pentru liceu, exista si linie de transport in comun directa cu orasul, asa ca nu ar fi nici o problema ca, copilul sa faca naveta (mult spus naveta, derumul dureaza pana in partea de oras cu majoritatea liceelor cat dureaza si drumul dintr-un capat in altul a orasului, undeva la maxim 20 de minute, fie 30 daca prinzi toate semafoarele) - stiu, pentru ca am o prietena acolo si de multe ori cand stateam la ea peste noapte si a doua zi mergem la scoala, cam atata faceam.

Ma puteti ajuta cu niste pareri?
Multumesc anticipat.
Unde, spre Râciu (Voiniceni, Ceaușu de Câmpie)?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote