Subiect: cuvinte de folos
View Single Post
  #1123  
Vechi 26.08.2015, 05:00:44
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Desfrânata vestită

Odată, Sfântul Non, episcop, stătea pe scările bisericii cu un sobor de episcopi și vorbeau treburi dumnezeiești. S-a întâmplat atunci să treacă pe lângă ei cea mai vestită desfrânată a cetății, pe nume Pelaghia, înconjurată de o suită de tineri, cu parfumuri, cu miresme. Femeia aceasta era atât de frumoasă, încât Sfântul Non s-a oprit din discuția lui, s-a uitat la ea, s-a uitat, s-a uitat, s-a uitat… și a petrecut-o cu privirea până s-a dus. Ceilalți episcopi și-au întors privirea, să nu vadă această necuviință. La care Sfântul Non, după ce a trecut, a zis: „Părinților, oare n-ați văzut frumusețea acestei femei? N-ați văzut cât de frumoasă și de minunată era? Cu adevărat, când mă uitam la ea, m-am gândit: cât timp pierde ea la oglindă, să se împodobească, să se parfumeze, să se spele pentru niște iubiți pământești, stricăcioși. Și eu pentru Mirele Ceresc nu-mi împodobesc sufletul, nu-mi fac atâta vreme.” Iată la ce s-a gândit un om curat, al lui Dumnezeu!

Și știți ce s-a întâmplat? Această desfrânată a auzit ce a spus Sfântul Non și a venit a doua zi la el, cu bani, bogății și a zis: „Am greșit, ce să fac? Uite, toate acestea pe care le-am făcut ți le dau ție, le dau la Biserica ta.” Și sfântul i-a spus: „Ce-mi trebuie mie bogății agonisite prin păcat? Uite, le adunăm aici și le dăm foc, ca să arătăm că noi nu avem parte la păcat și nu ne trebuie toate răsplătirile lui!” Și le-a dat foc. Iar ea a primit botezul și s-a retras într-o peșteră, unde s-a nevoit toată viața ei, cu numele de Pelagheu. Toți credeau că este bărbat. Că nu știa unde să se ascundă, dacă era vestită. Și au găsit-o moartă, și când au dat s-o dezbrace, au văzut că e femeie și au aflat că era vestita desfrânată de oarecând. E Sfânta Pelaghia, pe care o prăznuim noi, cuvioasă, în Sinaxarul nostru.

(Ieromonah Savatie Baștovoi, A iubi înseamnă a ierta, Editura Cathisma, p. 52)
Reply With Quote