Subiect: cuvinte de folos
View Single Post
  #1130  
Vechi 17.09.2015, 23:37:29
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

....:)
Dragă Mirela, pe vremea când unii moși intrau direct în Pateric, cel ce era numit scriitor nu era deloc ce înțelegem noi astăzi prin acest termen. Nu era, de pildă, unul ca Dan Puric (apropos, am tot citit azi din cartea lui și, deși îmi place tot mai mult, pe ici pe colo, tot nu scap de impresia de superficialitate pe care mi-a inspirat-o mereu - în raport cu anumite criterii; poate revin cu o postare mai detaliată pe alt topic) sau ca Augustin Buzura ori Balzac. Scriitor era, pe atunci, unul care se ocupa cel mult cu notarea evenimentelor istorice sau cu alte lucruri mult mai profane care nu au nici o legătură cu arta ori cultura de azi.
Mai degrabă i se potrivește termenul de scrib, nu de scriitor. Scrisul era în mult mai mare măsură decât azi un meșteșug manual, se aprecia scrisul citeț și frumos, cu înflorituri și fără omisiuni ori alte erori etc. Era ca țesătura pe etamină ori ca broderia....Dar în scrisul acela frumos, înflorit, se ascundeau de fapt multe mesaje, tainice, multe înțelesuri aparte, multe sugestii fine...
Scrisul nu era atât un act creator propriu-zis, ci unul constatativ/re-productiv, îndeplinind ca funcție majoră pe cea mnezică ("verba volant, scripta manent"). Se scria pe piatră, pe lemn etc. ceea ce trebuia să rămână, să fie păstrat ca memorabil.
Dar de ce zice Bătrânul că totuși scriitorul se ocupă cu înălțarea minții? Pentru că el nota ce spune Moșul, uite de ce! Adică lucruri care trebuiau să rămână, ca memorabile.
Și prin urmare îi atrăgea atenția să aibă mare grijă ce și cum scrie despre el, despre smeritul Avvă și mai ales ce notează din el, din ce spune Avva. Că oamenii tare mult prețuiau pe atunci cuvântul scris, considerat depozitar și transmițător al adevărului, nu ca azi....

Last edited by Ioan_Cezar; 18.09.2015 at 23:42:41.
Reply With Quote