View Single Post
  #104  
Vechi 03.08.2010, 19:35:14
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Ei bine, trebuie gandite programe care sa vizeze starnirea motivatiei, ei asta nu au. In momentul in care ei ar intra in biserica si ar cere ajutor pentru ca sa se schimbe, inseamna ca au constientizat deja ca au o problema si vor s-o rezolve. Din cauza mentalitatii lor, ei nu pot constientiza. Trebuie atrasi si formati. trebuie vizati in primul rand copiii, ei avand cele mai mari sanse de civilizare. E vorba de un proces lung de zeci de ani, dar putem avea succes.
Două lucruri trebuie spuse în legătură cu țiganii.

Aceștia nu se vor schimba în bine fiindcă ei urăsc modelul nostru de civilizație și bunăcuviință și ne urăsc pentru că în trecut i-am redus la stadiul de robi.

Dar chiar dacă ar fi lipsit această situație istorică, țiganii, ca și alte populații originare din zonele calde, au o incapacitate de a aprecia curățenia, cinstea, hărnicia.

Ideea că țiganii vor deveni civilizați mi se pare iluzorie. Mai degrabă cred că atunci când se vor apropia de români ca număr (prin generațiile care sunt acum copii și care e posibil să fie majoritar constituite din țigani), ba chiar mai înainte, vor începe să se comporte opresiv, să nu mai respecte legile, să trasforme țara într-un coș de gunoi. Nu este exclus nici un război civil sau genocid.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote