View Single Post
  #46  
Vechi 02.05.2012, 18:32:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Neoprotestantii fac campanii de prozelitism,sub masca evanghelizarii, de ce n-ar face si ei una de islamizare? :) Cred insa ca in primul rand vor sa fie una de constientizare, adica ceea ce spuneam eu anterior, sa faca cunoscuta diferenta dintre Islamism si Islam, pe care multi romani nu o percep. Islamismul e o ideologie politica, (fals) fundamentata pe Coran, pentru a avea legitimitate. Raspandirea imp.Otoman n-are legatura cu adevarata lor credinta, asa cum nu putem spune ca imperiul britanic a colonizat alte tari in numele "credintei". Spuneam anterior ca in Dobrogea, biserica si geamia stau de sute de ani una langa alta, fara ca aproapele musulman turc sa fi fost privit vreodata ca un "jihadist" sau "terorist" . Termenii astia au devenit in ultimii ani exclusiv rezervati pentru unii din exterior, pe fondul evenimentelor succedate. Iar daca musulmanii de la noi, cu care coabitam de sute de ani, n-au facut si nu fac tampenii in “numele religiei”, inseamna ca problema nu e religia in sine, ci prostia omeneasca,slaba educatie religioasa, ce permite manipularea unora in scopul justificarii revendicarilor de natura politica, sociala etc.
Eu aratam prin acel link ca vor sa raspandeasca islamismul pasnic, nu ca vor sa fie teroristi. Nu ma refeream la terorism, spuneam doar ca in dogma lor au si razboiul sfant prin sabie. Dar nici terorismul nu se poate spune ca e impotriva religiei lor, din moment ce au in Coran indemnuri de a ucide.
Ei pot alege un jihad pasnic, dar cine alege jihadul prin sabie e la fel de bun, e incurajat de religia lor. Ar insemna sa spunem ca noi cunoastem mai bine decat ei ce spune credinta lor. Iata ce spun chiar ei:
"Există mai multe forme de jihad, dar cele mai importante sunt jihad-ul al-nafs (jihad împotriva propriului sine), jihad-ul bil-lisan (jihad-ul prin cuvânt), jihad-ul bil yad (jihadul prin acțiune), și Jihad-ul bis saif (jihad-ul prin folosirea sabiei)."
Asadar jihadul prin sabie e unul din ele, la fel de bun ca celelalte. Cat despre convertiri, ortodocsii stiu pe propria piele, multi din musulmanii de azi sunt fosti ortodocsi convertiti apoi la islamism dupa ce tarile lor au fost cucerite. Tot adevarat e ca multi au fost de fapt monofiziti, ortodocsii nu s-au convertit in Grecia, Bulgaria, Serbia. Dar populatia din Turcia era ortodoxa, la fel egiptenii, sirienii. Albanezii erau ortodocsi, acum 80% din ei sunt musulmani, bosniacii muslmani sunt si ei convertiti (am citit ca erau bogumili). Armenii erau intrebati inainte daca vor sa se converteasca la islam, cine refuza era omorat (si asta acum mai putin de 100 de ani).
Chiar acum cateva zile conducatorul religios din Arabia Saudita a spus ca trebuie distruse toate bisericile crestine din peninsula Araba (nu e vorba de un lider oarecare, ci de conducatorul islamului de acolo, muftiul). http://ioan8.wordpress.com/2012/03/2...ninsula-araba/
In schimb cu musulmanii din Romania nu avem cum sa nu ne intelegem, ba chiar turcii au o simpatie pentru romani si datorita lui Hagi.
Reply With Quote