View Single Post
  #11  
Vechi 19.01.2007, 16:24:12
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
Citat:
În prealabil postat de mq
Citat:
În prealabil postat de sovidiu
mq, esti foarte departe in a pricepe despre ce este vorba in creatzie. Nici eu nu stiu, dar dumneata iar aberezi. De ce ar fi un inteligent mai bun in fatza lui Dumnezeu fatza de un prost? De ce un filosof inteligent fatza de un derbedeu ignorant? La intrebarile astea nu se poate raspunde apeland la ADN! Ca nu e nevoie sa stii despre ADN ca sa-ti dai seama de structura super inteligenta, e suficient sa analizezi cu atentzie si inteligentza o unghie de la mana ta, si vei observa cat de complicat este totul. Adica spune-mi si mie, te rog frumos, ce este acea unghie si la ce-ti foloseshte?
Da Sovidiu, sunt foarte departe de a intelege despre ce e vorba in creatie. Dar in acelasi timp sunt mult, mult, mult mai aproapem decat tine.
poi daca asha afirmi, ca esti mult mai aproapem, atunci raspunde-mi la-ntrebare. Ce este pana la urma o unghie? Piele, par, sau ce? Iar daca esti mai aproape, de creatzie, nu ma supar, ca inseamna ca o si iubesti. Lucru care te va ajuta sa dobandeshti.
Pentru mine unghia este un aranjament inteligent de atomi de carbon, oxigen si hidrogen.
Discutia este un pic superficiala, pentru ca ar trebui sa mergem un pic mai departe si sa vedem cum de a fost posibil un astfel de aranjament ? A fost rezultatul intamplarii, sau al evolutiei ? Daca ne uitam la o celula din unghie o sa ne vina greu sa credem ca aceasta a aparut din intamplare. Si sunt motive serioase pentru asta.

Ca sa nu mai spun ca inca nu stim precis cum de protonii din atomul de carbon stau asa lipiti unul de altul, ei avand aceeasi sarcina electrica, dar asta e o alta discutie.

Din astfel de rationamente, dar la un nivel mult mai avansat decat discutam noi aici, oameni cu pregatire stiintifica ajung sa-l banuiasca pe Dumnezeu, si simpla lor banuila e mai de pret decat convingerea ta (nu in fata lui Dumnezeu, ci pentru scopurile noastre limitate).
Reply With Quote