View Single Post
  #52  
Vechi 17.08.2010, 06:44:51
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
CONCLUZIA: ROMANII AU INTELES GRESIT CAPITALISMUL, EL ESTE INTR-ADEVAR UN REGIM MAI AVANSAT DAR NUMAI PTR OAMENI CIVILIZATI, IAR ROMANII MEREU AU FOST GHIOLBANI CHIAR DE LA DACI INCOACE...CRUD DAR ASTA E ADEVARUL.
Nu cred ca romanii sant asa cum spui, e trist sa faci astfel de testament. Am ajuns la nivelul josnic dupa cum ne-au dus altii, dar cred ca tot avem sansa sa ne revenim la civilizatie. Altfel cum iti explici atitia romani din diaspora care traiesc in conditii complet civilizate alaturi de altii.

Primul pas ar fii pentru romani sa nu mai accepte ce le-au bagat altii in cap: ca romanii nu sant civilizati, etc.
Al doile pas ar fii sa-si schimbe felul de a gandi. ROmanii sant batjocoriti de romanii lor in Romania lor pentru ca asa este felul de gandire in Romania: se admira tot ce a ajuns in varf nu conteaza cum a ajuns.

Sant destui intelectuali si in ROMANIA, trebuie doar sprijiniti. Am putut sa-i dam jos pe Ceausesti, cu ajutor din afara, nu conteaza, am reusit. Ce ne opreste sa -i dam jos pe maimutele de la putere de acum?Daca nu santem fericiti de ce-i mai votati?
Raspunsul este ca multi se complac in conditiile care sant si au ajuns multi doar sa dea vina pe unul si pe altul, dar problema incepe cu fiecare.
Aud pe baiatul meu de multe ori cum critica pe un politician sau pe altul. Si mereu ai spun, esti tanar, daca nu-ti convine, dute la scoala si ajungi tu politician si fa o diferenta in lumea asta.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote