View Single Post
  #4  
Vechi 13.05.2011, 17:21:03
ATLBRV ATLBRV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2011
Mesaje: 3
Smile

Va multumesc pentru raspunsul prompt si complet !

Doar ca precizare, sunt botezat crestin ortodox. Insa nu pot pretinde a intelege totul in materie, de aceea intrebarea de mai sus.

Din pacate nu mai este fisierul parintelui accesibil ...

Este corect ca D-zeu a poruncit construirea unor obiecte in tabernacle, chiar in mult amanunt si detaliu! Obiecte folosind litrugiei in Templu.

"Crestinii se roagă în prezenta icoanelor (asa cum evreii se rugau în prezenta icoanelor Templului), dar nu la icoane." => Da, rezumati foarte bine esenta discutiei; pe o alta nota inclusiv in casa mea se pot gasi icoane ...

Stiu si am precizat acest lucru diferenta itnre icoana ortodoxa si idol: desigur sunt de acord c ucele expuse ! Teologia noastra face cunoscut ca icoanele nu reprezinta "divinitati" i nsensul de idol.

Insa tot ma intreb si ma refer aici nu atat la obiectele de cult ci la comportamentul unora fata de ele.

Care este granita, daca vreti intre folosirea icoanei ca "unealta", si depasirea poruncilor ... Pana la urma conteaza, clar, cum aplicam zi de zi Legea lui Dumnezeu si cum intelegem sa ne schimbam din rau in bine ... Credinta are aplicatii atat de vaste si de importante in viata omenasca incat a saruta icoana de 1, 3, sau 7 ori plus minus in functie de localitate pare departe de considerentele Biblice, chiar ridicol.

Mai ales prin faptul ca nu face din om un cresti nmai bun sau nu ...

Eu vad in asta o demonstratie superficiala, neitnemeiata in fapte zi de zi ... Mai mult de atat, oare idolatria nu are un sens mai larg ? Departe de mine de a vedea pacatosi unde nu sunt; dar este cam usor sa arati respectul fata de D-zeu in prezenta icoanei ; mai putin pe strada in fata semenilor ... Eu am inteles ca Domnul a vrut sa ne invete prin reguli cum sa facem o societate mai buna, si sa nu fim ca idolatrii (adica salbatici si cu credinta doar de forma) ...

Dar am deviat de la subiect ... Cred ca intrebarea mea mai precis este cat e de corecta acea "frenezie" pe care o vedem la unii ? Am sentimentul totusi ca diferenta susmentionata nu e stiuta ... Totusi unele comportamente seamana mai mult cu cinstirea unei trupe rock de catre fani la autografe decat cu ce am fost invatat ca e bine fata de Dumnezeu

Va multumesc inca o data.
Reply With Quote