Subiect: Saracia
View Single Post
  #5  
Vechi 19.09.2011, 19:35:52
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Indiferent cat de mult se va organiza omul, tot Dumnezeu este cel care daruieste.

Cand vine vorba de lipsa hranei, imi aduc aminte de episodul cu femeia vaduva din Sarepta Sidonului - desi mai avea putina faina, este gata sa-l hraneasca pe Ilie. Nu se gandeste ca hranindu-l pe acesta isi grabeste moartea din cauza lipsei alimentelor. Si ce se intampla? Faina nu se imputineaza. Daca am face toti ceea ce a facut femeia vaduva, nu numai ca nu s-ar mai muri de foame, dar nici hrana nu s-ar imputina.
Nu este numai felul in care ea se descurca in saracie.

Ceea ce m-a impresionat enorm si m-a determinat sa deschid acest thread: cand ei au incetat sa mai castige bani (prin 2007, cand a cazut piata imobiliara, iar sotul ei fiind agent imobiliar a ramas fara venit de la o luna la alta) ea avea 4 copii.
De atunci, desi situatia lor nu s-a indreptat, ea a mai nascut doi copii!

A avut incredere ca Dumnezeu o va ajuta cumva sa-i creasca.

Eu nu pot sa-mi imaginez in ce fel ii creste, ca nu le poate cumpara nici pampers, evident.
Dar foloseste scutece textile (si are linkuri catre situri care te instruiesc cum se confectioneaza si folosesc scutecele textile).
Coase hainele copiilor din haine mai vechi sau diferite materiale etc.

Stiu ca in general oamenii se feresc sa conceapa copii daca sunt saraci, dar uite ca se poate sa-i cresti si in astfel de conditii. Mie mi se pare o familie uimitoare si un exemplu din multe puncte de vedere.
Reply With Quote