Subiect: Pacatele straine
View Single Post
  #2  
Vechi 07.01.2013, 23:33:21
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
O categorie speciala de pacate, individualizata de catehisme si subiect frecvent de refectie a teologiei morale catolice o reprezinta pacatele straine. Acestea sunt 6 la numar:

a sfătui pe altul la păcat;
a porunci altuia să păcătuiască;
a consimți la păcatele altuia;
a lăuda păcatele altuia;
a ajuta pe altul la păcat;
a apăra păcatele altuia.

Aceasta categorie ridica probleme morale deosebite in practica vietii crestine. De exemplu, unde se termina "cooperarea materiala la pacatul altuia" si unde incepe "cooperarea formala la pacatul altuia" ?

Uneori cazurile sunt clare. De exemplu, daca stim despre un coleg ca este betiv si seful ne ia deoparte sa ne intrebe daca avem vreun coleg betiv, stim ce avem de facut. Dar, alteori, cazurile sunt "pe muche de cutit" si poate ca fiecare dintre noi stim ori chiar am fost pusi in situatia unei alegeri de acest fel. Asupra unor asemenea lucruri va invit sa discutam.
Cred ca fiecare dintre noi se face vinovat de "consimtirea la pacat". Asta fiindca viata in societate este un compromis fara de care aproape ca nu poti trai.
Uneori nu putem face lucrurile fara ajutorul altora, si atunci apelam la "oameni cu ziua". Cam peste tot in tara probabil, este incetatenit obiceiul ca cel cu care te intelegi sa-ti munceasca, sa-i dai pe langa bani, bautura si... tigari. Cu bautura cumpatata nu am nimic impotriva, dar cu tigarile am cautat intotdeauna sa nu fiu de acord. Cu toate astea, n-am scapat. A trebuit sa merg in prima zi sa-i cumpar tigari, spunandu-i ca nu sunt de acord cu aceasta conditie, si ca altadata nu o mai fac. Cu toate astea, si in urmatoarea zi, daca nu m-as fi dus sa-i aduc tigari, m-ar fi lasat acolo fara nici o problema... Ca o consolare, imi spunea ca la fel a patit si cand a lucrat pentru preot, si cand acesta a trebuit sa mearga in alta localitate sa-i cumpere tigari, unde nu-l cunostea nimeni...
Si astfel de compromisuri sunt la ordinea zilei, inclusiv simplu gest de a servi cu "un foc" pe cel care-ti cere, desi tu nu fumezi...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote