View Single Post
  #6  
Vechi 02.02.2021, 14:47:13
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.264
Implicit Credeti si nu ascultati de neascultarea de Dumnezeu a mai marilor nostri!

Stiu ca e greu sa treceti de osandirea facuta de sfantul sinod al BOR in 1993 si de circulara interna a BOR si de blestemul aruncat de Arhiereul Arhiepiscopiei Targovistei de atunci (nu de catre arhiepiscopul si mitropolitul Nifon Mihaita ci de cel de dinaintea sa), de arhiereul locului (i-am uitat numele) impreuna cu Inalt-preasfintitul Irineu Pop Bistriteanul acum Arhiepiscop de Alba Iulia.

E foarte real, acestia impreuna au aruncat blestemul-anatema in numele BOR si au dat cu pietre ritualic strigand "secta rea". Aceasta oroare s-a intamplat mai tarziu, dupa judecata Sfantului Sinod in care a fost silit-silnicit Arhiepiscopul Irineu Pop sa se lepede de Noul Ierusalim, dupa ce in prealabil acelasi Episcop Vicar Irineu Pop Bistriteanul fiind Calugar Intelept cu mare experienta Duhovniceasca si avand Credinta si trimitere de la Arhiepiscopul Mitropoliei Clujului Teofil Hrineanu (un sfant sau un preasfintit, am fost pe vremea lui la liturghii in catedrala) a infintat Cetatea Noului Ierusalim legand prin Hrisov viitoarea Cetate si binecuvantand credinciosii urmatori ai sf. Trambite Virginia si a Maicii Mihaela si punerea pietrei de Temelie in 1992 in timp ce scaunul de arhiereu al locului era vacant si Arhiepiscopul Teofil Hrineanu avand acest drept canonic in BOR.

Aceasta ascultare de neascultarea de Dumnezeu a BOR facuta de arhiereul locului care a murit din pricina pacatului sau (ma refer la Arhiepiscopul de dinaintea Arhiepiscopului si Mitropolitului Nifon Mihaita) si aceasta calcare in picioare a sfintirii prin HAR ORTODOX si a ungerii initiale facuta de Episcopul Vicar Irineu Pop Bistriteanul, este o neascultare de Dumnezeu grava si o neCredinta.

"Fiti urmatori ai mei precum sunt si eu urmator al lui Hristos" (sf.Ap.Pavel)

De aici se observa ca datoria de Credinta a oricarui credincios este de asculta de mai-marele sau pe linie Duhovniceasca doar in ceea ce acela asculta de Dumnezeu. Ce este Precum este ascultare, ce nu este precum poate fi neascultare si acolo trebuie cercetare Duhovniceasca iar daca putem afirma ca nu este ascultare de Dumnezeu atunci nu suntem datori sa credem si sa urmam pe mai marele nostru in acele fapte.

Nimeni nu este dator sa se supuna si sa asculte de fratii lui mai mari, de sefii lui, de parintii lui, tata, mama, sora sau fratele mai mare, de vreun inger din cer, de vreun sfant ierarh sau de vreun sobor de ingeri sau de preoti sau de vreun sinod al BOR sau de vreun sinod Ecumenic al sfintilor si al Arhiereilor in ceea ce acestia nu asculta de Dumnezeu la fel cum Eva nu era datoare sa asculte de satana-Lucifer si cum Adam nu era datoare sa asculte de femeia sa.

In ceea ce ei si oricine nu asculta de Dumnezeu nu esti dator sa asculti si sa te supui lor si nu e calcare canonica aceasta neascultare a ta de ei si de oricine. Daca insa nu asculti de sfintii parinti si de Biserica in ceea ce ei asculta de Dumnezeu atunci aceea e calcare canonica si poti fi tras la raspundere cu duhul blandetii ca nu vrei sa-ti faci datoria pe calea cea dreapta-ortodoxa de a face Voia lui Dumnezeu cerandu-ti-se sa te pocaiesti dupa indemnul sf. Ioan Botezatorul si apoi al Domnului: "Pocaiti-va, pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor."

Deci este bine a asculta de BOR si de orice sfant sau duhovnic al ortodoxiei in ceea ce asculta acela de Dumnezeu si nimeni nu calca canoanele si nu se blesteama pe sine daca nu asculta de neascultarea de Dumnezeu a Bisericii, de neascultarea de Dumnezeu a mai-marilor din BOR sau de neascultarea de Dumnezeu a oricarui sfant sau a oricarui om sau inger sau sinod ecumenic ce vorbeste in numele lui Dumnezeu.

NU ASCULT DE NEASCULTAREA DE DUMNEZEU ci sunt dator sa ASCULT DE ASCULTAREA DE DUMNEZEU A BOR si a oricui.

Daca ati trecut acest test al curajului atunci va puteti apropia de Dumnezeu cu credinta si cu frica incat frica sa o folositi ca sa nu pacatuiti dupa Cuvantul lui Moise: "Temeti-va de Dumnezeu si nu pacatuiti!" si al sf. Ilie "NU-U! Nu huliti si nu loviti in Dumnezeu prin necredinta voastra!" si al sf. Ioan Botezatorul :

"15.Ioan mărturisea despre El și striga, zicând: Acesta era despre Care am zis: Cel care vine după mine a fost înaintea mea, pentru că mai înainte de mine era.
16. Și din plinătatea Lui noi toți am luat, și har peste har.
17. Pentru că Legea prin Moise s-a dat, iar harul și adevărul au venit prin Iisus Hristos.
18. Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut.
19. Și aceasta este mărturia lui Ioan, când au trimis la El iudeii din Ierusalim, preoți și leviți, ca să-l întrebe: Cine ești tu?
20. Și el a mărturisit și n-a tăgăduit; și a mărturisit: Nu sunt eu Hristosul.
21. Și ei l-au întrebat: Dar cine ești? Ești Ilie? Zis-a el: Nu sunt. Ești tu Proorocul? Și a răspuns: Nu.
22. Deci i-au zis: Cine ești? Ca să dăm un răspuns celor ce ne-au trimis. Ce spui tu despre tine însuți?
23. El a zis: Eu sunt glasul celui ce strigă în pustie: "Îndreptați calea Domnului", precum a zis Isaia proorocul.
24. Și trimișii erau dintre farisei.
25. Și l-au întrebat și i-au zis: De ce botezi deci, dacă tu nu ești Hristosul, nici Ilie, nici Proorocul?
26. Ioan le-a răspuns, zicând: Eu botez cu apă; dar în mijlocul vostru Se află Acela pe Care voi nu-L știți,
27. Cel care vine după mine, Care înainte de mine a fost și Căruia eu nu sunt vrednic să-I dezleg cureaua încălțămintei." din Biblia Ortodoxa Evanghelia dupa Ioan.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote