View Single Post
  #59  
Vechi 20.03.2012, 13:05:54
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu neaparat.
Este o consecinta indirecta.

La baza sta un calcul economic.

Familia in care doar barbatul munceste, trebuie sa castige de doua ori mai multi bani, deci salariile trebuie sa fie de doua ori mai mari.
Punand si femeia la munca, venitul familiei ramane constant dar se injumatateste salariul minim.

Binenteles ca nu se putea spune omului verde in fatza cum stau lucrurile, asa ca s-au inventat asociatiile si campaniile feministe care chipurile promoveaza binele femeii cerand emanciparea sa, adica vezi tu, sa nu mai stea ca bleaga pe langa copii ca de ei are grija societatea sa ii educe "cum trebuie", ea trebuie sa fie biznis uoman, sa promoveze profesional (doar nu o sa zica 35 ani muncitoare de 9 ore pe zi cu putin peste salariul minim pe economie + inca 4 ore acasa).

Si uite asa, capitalismul castiga, familia si femeia pierde.
Dar e emancipata, da?
Asa e, chiar si eu ma gandeam intr-o zi la expresia: " cei 7 ani de acasa"...si mi-am dat seama ca nu mai e valabila in ziua de azi, mai exact de mult timp, intrucat daca femeia munceste 8 ore pe zi, si abia apuca sa isi mai vada copilul cateva ore pe zi...ca deh, la ora 8 e ideal ca un copil sa mearga la somn, e clar ca mai mult il educa institutiile de stat...decat mama.