Subiect: Diavolul
View Single Post
  #28  
Vechi 13.03.2014, 20:53:08
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.190
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Multumesc N. Priceputu, pentru trimiterea la Staniloae: mi-a fost ( si imi va mai fi ) de mare folos. Pana acum nu am avut tupeu sa citesc asa ceva, considerand ca voi intalni un limbaj mult prea tehnic.
Multumesc Mihailc, pentru referintele istorice date, despre ce era si cum se numea Lucifer. Ai idee cand s-a produs caderea? In ce moment al facerii? Dupa ce a fost facut Adam sau dupa?
Oricum, deduc din functia pe care o avea Satanael, ca exista o activitate in creatie in legatura cu dreptatea si ordinea, adica acestea puteau fi incalcate si trebuiau supravegheate. Asa este?
Si mai este o problema: ce este metacosmosul? Cosmosul este lumea noastra fizica, ce face parte din Metacosmos? Daca este asa, cand voi muri, voi cunoaste brusc tot ce nu cunoasteam, aducandu-mi aminte de orice secunda din viata mea (ceea ce acum nu pot), adica voi capata o metacunoastere? Si in momentul acela voi constata in plenitudine (nu ca acum, partial) cat de idiot am fost si cum mi-am ratat vesnicia in doar cativa ani?
Ca să înțelegi mai ușor, o să folosesc o expresie arhicunoscută din textul Simbolului de credință niceo-constantinopolitan: "...a tuturor celor văzute (cosmos) și nevăzute (metacosmos).
Dreptate și ordinea sunt doar cuvinte corelative împrejurărilor în jurul cărora discutăm, deoarece e foarte greu să vorbești despre metacosmos în termenii și limitările limbajului cosmic, adică a lumii noastre spațio-temporale. Aceeași dificultate o întâmpinăm când încercăm să datăm un eveniment metacosmic în textura căruia reperele "înainte" și "după" nu au relevanță fenomenologică. De aceea referirile la lumea celor nevăzute sunt întotdeauna vag-analogice și nu trebuie să cădem în capcana echivalării sau imaginării ei în coordonatele lumii noastre.
Prin urmare, nu putem știi dacă un eveniment metacosmic s-a petrecut înainte sau după un eveniment cosmic.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 14.03.2014 at 01:47:48.
Reply With Quote