View Single Post
  #6  
Vechi 04.09.2016, 23:13:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Eu cred că și bunul-simț ne învață câte ceva, dacă-l ascultăm. Imaginați-vă sumedenie de insule aride, unde oamenii trăiesc doar din pescuit. Ce ar putea mânca în zilele de post? Dau deoparte peștii și mănâncă ce mai rămâne (așa-numitele fructe de mare). Este un pogorământ.

Dar la noi, care avem toate bunătățile de post, ce ar însemna să mai adăugăm și fructe de mare? N-ar fi un moft? Am aflat de la tatăl meu cum se postea la țară în vremea copilăriei lui. Când ieșeau din Postul Mare, pe oameni îi lua vântul de slabi ce erau. Pentru că mâncau doar fasole fiartă, cartofi fierți, varză fiartă, toate cu mămăligă sau pâine, niște nuci, prune uscate. Fără ulei.

Noi, însă, care găsim la supermarket mii de sortimente inclusiv de post, fructe, semințe la discreție, vrem să ne amăgim că postim, mai adăugând și tot felul de alte bunătăți. Da, cum spunea părintele de mai sus, fără foame și sete nu este post.

De acord!
Cu atata bogatie de legume ,fructe,exotice ,tropicale,seminte multi se trezesc ca fructele de mare le mai lipseste din post.
Cel mai mult ma amuza colectivitatea de greci din America...ei locuiesc in America,tara tuturor posibilitatilor,dar mananca in post asa cum se manca pe timpul secetei in Grecia,cand s-a facut dezlegare la aceste vietati marine.

Si mai au un obicei foarte curios(cel putin pt mine) : zic ca postul este doar cu interdictie la uleiul de masline, dar orice alt ulei este acceptat in post.
La noi postul este fara ulei,clar -fara a se specifica care este interzis si care acceptat.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote