View Single Post
  #7  
Vechi 05.07.2009, 20:42:08
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
asta e putin spus.Am citit ca exista retele de cersetori functioneaza astfel:
-cersetorii sunt vanduti si cumparati an-gross, trafic de carne vie, cu cat mai schilodit si urat cu atat mai bine, i se pot face schilodiri sau nu, sunt invatati cum sa se taie la rani sa sangereze ca sa se vada sau cum sa se prefaca, ca sunt schilozi
-mafia cersetorilor ocupa anumite locatii, precum taximetristii langa gara, unde stiu ca au sanse, acolo se duc, si alt cersetor independent sau nu care intra in zona si-o cam ia urat
-se fac mai mult de 200 de lei pe zi, in functie de pricepere si sansa, in special langa biserici stau bine, ca acolo simte omul impuls, dintr-un sentiment de vinovatie (el are eu nu) sau alt motiv, sa ofere, unde ii gonesc uneori pe cersetorii adevarati, care nu au legaturi cu mafia
-barosanul care se ocupa de ei ia mare parte din prada si este slujit din frica
Cam asta am aflat eu din ziare, si mai ales dintr-o serie de carti scrise de un ziarist care ofera perspectiva asupra realitatii crimei organizate in Romania (Tache ii zice)
Filmul "Filantropica" prezintă o adevărul gol -goluț despre mafia creșetoriei de la noi.
În legătură cu cerșetoria pe mine mă intrigă "măicuțele"pe care le văd cerșind când ies de la biserică duminica.Ce inimă trebuie să aibă acel care le trimite la cerșit când se săvârșește sfânta și Dumnezeiasca Liturghie,dacă sunt cu adevărat măicuțe și nu cerșetoare în haine de mănăstire???
Reply With Quote