View Single Post
  #2  
Vechi 05.04.2010, 19:49:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locaţie: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor şi anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Hristos a inviat!
Cum priviti petrecerea crestineasca a Sfintelor Pasti?
Eu personal, pot spune ca m-am straduit sa petrec cat mai crestineste posibil Sfintele Pasti adica sa particip la Sfintele slujbe, sa petrec zilele in pace sufleteasca , sa incerc sa evit abuzul de mancare( dupa post mancarea de dulce cade cam greu la stomac).
Din pacate, au fost si ani in care am acordat mai multa importanta imbuibarii trupului decat bucuriei sufletesti, ani in care am avut parte de tulburare cauzata de petrecerile zgomotoase, ani in care bucuria pt. Invierea lui Hristos s-a transformat numai intr-o distractie cu prietenii si atat.
Anul acesta am preferat sa raman acasa de Pasti pt. a nu imi risipi bucuria sufleteasca a Invierii in compania unor rude mai ,,neduse la biserica´´.Ca si in alti ani scenariul era urmatorul: mancare si bautura ,,la greu´´, glume care numai de Pasti nu se potriveau, muzica cu versuri pe masura, injuraturi ( ca de, asa vine vorba).
Ferice de acei care au rude crestine( cu fapta, nu numai cu numele).
In general Sfintele Pasti le petrec in familie , cu cat a mai ramas din ea , caci multi am fost , putini am mai ramas dar ne simtim bine impreuna si asta conteaza cel mai mult . " Petrecerea" inseamna si mersul la cimitir , la mormintele celor dragi , mai inseamna si impartitul pachetelor celor mai saraci ca noi , si mai inseamna pelerinaje ceva mai scurte pe la manastiri sau pe la schiturile din jurul Bucurestiului , in rest multa liniste caci de asa ceva am nevoie si spre Slava lui Dumnezeu o am de cate ori o cer in rugaciune . Slava lui dumnezeu pentru toate !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote