View Single Post
  #10  
Vechi 04.08.2006, 17:22:49
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

[quote=ierompetru]Fratilor, treaba cu ingerii e mult mai complicata decat ni se pare noua.
Nu trebuie sa abordam prea scolastic aceasta problema.
Intrebare: Cand au fost creati ingerii care se dau la Botez? Daca ei sunt creati mai inainte de a fi omul botezat, ce fac ei in cazul in care omul refuza botezul sau moare inainte de botez?
Cat priveste "ingerul tarii" ce se intampla cu el cand se modifica granitele tarii.
Dionisie Areopagitul vorbeste de un inger al fiecarui popor care e altceva decat tara. Si in acest caz va rog sa-mi spuneti ce va fi cu romanii care nu se incadreaza in granitele Romaniei.

Fratilor, treaba cu ingerii e mult mai complicata decat ni se pare noua.
Asa mi se pare si mie, pacatosul, si sigur este daca ne gandim ca in scripturi se vorbeste despre ingeri, de exemplu imi amintesc din ce am citit ca unul dintre ei avea puterea si probabil misiunea de a-l taia cu sabia pe omul lui D-zeu, norocul lui a fost ca asinul pe care acesta statea s-a oprit si nu mai voia sa inainteze, omul lui D-zeu a batut asinul iar acesta a prins grai omenesc intrebandu-l "de ce ma bati? cand eu iti salvez tie viatza", acesta nedumerit a vazut atunci ingerul D-nului care avea sabia in mana si ii atinea calea find pregatit sa-l omoare, pentru a nu se putea duce omul lui D-zeu acolo unde voia sa ajunga, sa faca ce ii ceruse un mai mare de al sau, ingerul fiind gata sa implineasca ce ii ceruse D-nul...
In alt loc un alt inger pedepseste pe un alt om al D-nului cu mutzenie pana la nasterea copilului acestuia, venit din voia D-nului la o varsta inaintata
In alt loc ingerii trimisi la Sodoma si Gomora probabil poate pentru a cerceta nelegiuirile sau pentru a salva singura casa neintinata de la pedeapsa, ce innopteaza la sfantul din acea cetate, lovesc cu orbire pe nerusinatii care vroiau sa violeze casa sfantului pentru ca la ea poposisera niste straini
Si despre multimea ingerilor din imparatia D-nului Isus care marturisind lui Pilat ca impartia Lui nu este de aici spunea si despre multimea slujitorilor Sai care nu ar lasa sa se intample ceea ce se intampla daca nu ar fi dat de sus adica de la Dumnezeu...
deci este nu numai complicata ci si dificila si periculoasa, dupa parerea mea...
Intrebare: Cand au fost creati ingerii care se dau la Botez? Daca ei sunt creati mai inainte de a fi omul botezat, ce fac ei in cazul in care omul refuza botezul sau moare inainte de botez?Pai raspunsul l-ati dat singur, inainte de a fi omul botezat si fac voia lui D-zeu... eu nu stiu
Cat priveste "ingerul tarii" ce se intampla cu el cand se modifica granitele tarii.
Dionisie Areopagitul vorbeste de un inger al fiecarui popor care e altceva decat tara. Si in acest caz va rog sa-mi spuneti ce va fi cu romanii care nu se incadreaza in granitele Romaniei.
Eeeeeeeeeeeeee...
Stiu mai multe, dar am vrut sa incit pe cei care vorbesc despre ingeri ca si cum ar vorbi despre Basescu pe care-l vad in fiecare zi la televizor...

Pai daca ati zis ca Dionisie Areopagitul (probabil un sfant, nu am auzit si nu am citit)vorbeste despre ingerul unui popor, de unde afirmati de ingerul tzarii pe baza ingerului unui popor? O fi si asa ceva, nu stiu, si precis e altceva decat tzara dar atunci ce legatura are cu romanii care se incadreaza sau nu in granitze? Probabil exista si un inger al Tzarii care face voia D-nului cu romanii ce nu se afla in tzara sau poate ca e acelasi, oricum romanii de pretutindeni poarta in suflet Romania lor "cu motoceii si cu ozana cea frumos curgatoare" a satului lor care poate, de ce nu, o fi avand si aceasta un alt inger al D-nului...
Dar am si eu o intrebare: Cum ar trebui sa vorbeasca despre ingeri? cei ce ii incitati, mai frumos sau mai urat ca despre Basescu, ca daca vorbesti de asa ceva in public se stie cum esti taxat si privit, sau poate insinuati sa nu mai vorbeasca deloc pastrand aceste taine fiind si asa asezate decat in apropierea unora... iar altii inca nefiind pregatiti pentru astfel de lucruri sa fie lasati in mai putina descoperire a adevarului... despre ingeri vorba stimabilului scriitor cu cartea domniei sale pe care spre rusinea mea inca n-am citit-o...
Reply With Quote