View Single Post
  #96  
Vechi 04.05.2012, 14:27:11
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
@JoyDivision
Stimata domnisora,
Sunteti un copil, asadar aveti viata inainte pentru a constata ce fals, din toate punctele de vedere, este ideea topirii credintelor intr-un...mal ideologic amorf si fara vlaga. Daca cineva numeste bolile, sau sa zicem nepalacerile cu care puteti interactiona, nu inseammna ca v-a jignit.
trebuie sa tineti cont ca dumneavoastra v-ati nascut intr-un spatiu care a favorizat implementarea ideilor credintei catolice, eu m-am nascut intr-un spatiu care m-a determinat sa gandesc in parametri specifici credintelor neoprotestante, fiecare este tributar intr-o anumita masura mediului in care exista dar si felului cum gandim: neoprotestantii imbratiseaza foarte usor un concept ca apoi sa renunte in favoarea altuia, deci gandirea este mult mai dinamica si corespunzatoare fiecarei individualitati (fiecare decide pentru sine si nimeni nu are nimic impotriva), pe cand in cadrul tarilor catolice sau ortodoxe, majoritatea sunt nevoiti sa accepte invataturile oficiale, deoarece a face nota discordanta este o practica ce societatea o taxeaza imediat.
deci pentru mine e foarte usor sa gandesc in termeni personali si nu ma raportez neaparat la o institutie gen cult, biserica, pastor, pe cand dumneavoastra vi se pretinde sa va conformati mainstreamului si automat cine iese din tipar nu este bine vazut: v-am dat ca exemplu o chestie minora, si anume cum vor fi trupurile celor inviati, cata polemica a creat datorata faptului ca cineva a iesit din tipar prin modul de gandire!
Reply With Quote