View Single Post
  #6  
Vechi 30.09.2012, 14:55:00
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cunosc un caz de familie a carei membri au trecut la neoprotestanti. O persoana mai in varsta din acea familie avea locul de veci platit la ortodocsi inainte de convertirea la acea religie neoprotestanta.

Acea persoana a decedat iar preotul nu a fost de acord cu inhumarea persoanei decedate decat cu conditia ca slujba de inhumare sa fie facuta in rit-ul ortodox.

Cred ca cimitirele ar trebui sa ramana administrate de culte si administratiile publice locale dar sa fie ceva mai multa toleranta interreligioasa mai ales in cazurile speciale in care o persoana nu are religie si doreste sa aiba un loc de veci sau si-a schimbat religia si doreste sa isi pastreze locul de veci platit la un cimitir administrat de vechea religie!

Nu stiu cat e de potrivit sa avem SRL-uri pentru ingropaciune! Poate cei care isi ingroapa mortii cu bijuteriile pe ei si doresc sa le fie pazite mormintele de jefuitorii de morminte ar dori sa apeleze la astfel de servicii...

Totusi cred ca este si o parte buna aici: acesti intreprinzatori poate vor oferi locuri de veci mai ieftine!

Last edited by UNNOOM; 30.09.2012 at 15:03:46.
Reply With Quote