View Single Post
  #6  
Vechi 03.08.2014, 21:31:46
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihnea, multumesc mult pentru postare. Ca de obicei, la obiect si documentata.
Dragos, ai sarit in sus cind nu era cazul. Nici vorba sa ma fi referit la Sf. Ciprian. Nu mai fi prezumtios. Si da, stiu, oricui ii este dechisa calea sfinteniei, chiar si lui anti, daca s-ar pocai si ar lucra o viata demna de mintuire.
Da, ma refeream la unii anume, anumiti "sfinti politici/populari" destul de discutabili. Sper sa nu fie canonizati. Daca vor fi, sper ca Biserica se va trezi si ii va scaote din paterice. (Ca sa nu sariti in sus: rusii nu sunt catolici, dar sunt la fel de rigurosi ca aceia. Recent, cind Vladimir Vladimirovici a deschis arhivele, si s-a vazut ca destui "candidati la sfintenie" sau chiar proclamati sfinti neomartiri fusesera de fapt niste turnatori nerusinati, imediat Sinodul i-a scos din sinaxare. Deci, se poate. Mihnea, presupun ca si voi, catolicii, daca ati gasi un document negru pe alb, cit se poate de autentic, cu apartenenta Sf. Ioan Paul II la masonerie, chiar mai rau, la gradele invizibile (in care se spune ca ai intilniri cu Dr... cum ai cu bacanul din colt), mi s-ar parea logic sa fie scos din sinaxare. Dupa cum a spus Insusi Cel ce a intemeiat Biserica, "nu poti sluji la doi domni".
Mihnea, sa stii ca si la ortodocsi, monifiziti si nestorieni e aceeasi meteahna: sanctificarea e neglijenta, ca investigatie/justificare prealabila, sau, poate chiar mai rau, imbicsita de politic. E din seria "pentru cauza (a se citi cauza politica X) canonizam, sub steag ne aglutinam". (Am eu o expresie obsesisva cu aglutinarea sub steag, cind vad ceva, un proces social dat, in care se imbina gregarismul de masa cu viclenia serviciilor secrete si cinismul politicenilor si precizia de ceas a planurilor oculte. Cine a citit si, mai ales, e atent la ce este in jur, stie la ce ma refer).
Reply With Quote