View Single Post
  #5  
Vechi 02.12.2013, 10:40:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Apoi se spune ca "trebuie sa intoarcem si celalalt obraz"". Asa o greseala mai mica a cuiva intradevar trebuie sa iertam, insa sunt cazuri cand nu putem ierta sau intoarce si celalalt obraz. De exemplul daca pe strada sau intr-un local esti cu sotia/iubita si se gaseste vreo unul- cum sunt multi tigani de exemmplul- care sare la bataie sau scoate cutitul, atunci nu cred ca mai stai sa te gandesti- pui mana pe ce prinzi si il lovesti.
Asta doar daca nu te deranjeaza prea mult sa ajungi in sicriu sau la spital.
O situatie de genul asta trebuie sa incerci sa o aplanezi si sa dispareti urgent din decor, daca tu crezi ca dai mai bine in ochii femeii cu mainile pe piept, n-ai decat sa tii tovarasie viermilor in timp ce ea o sa fie in luna de miere cu altul.

Citat:
Apoi daca esti mai solid si vezi pe strada vreo altercatie sau agresiune (de exemplul cum a fost cu aceea jurnalista violata in Bucuresti) , ca si barbat evident ca intervii (inclusiv prin folosirea fortei) pentru a salva o persoana.
Asta cu "daca esti mai solid" mi se pare foarte relativa.
Am vazut cu ochii mei un malac de 190/120kg (nu gras, solid), cu pumnii ca niste baroase, pus la pamant de un 1.60/50kg intr-un conflict de strada. Malacul nu a ramas mult jos, dar suficient cat pirpiriul sa dispara din zona.

Si nu au fost implicate cutite, daca e si un cutit la mijloc, treaba poate sa iasa mult mai urat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote