View Single Post
  #6  
Vechi 03.05.2010, 23:33:59
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
da..... asa este. ce sa mai injure?! E bucuros ca a scapat......nu se mai uita inapoi!
Asa vezi tu frate Catalin, ca el "e bucuros ca a scapat......nu se mai uita inapoi". El nu vrea sa faca chiar asa.
Dimpotriva el se uita inapoi fara nervi, dispret si invective. Nu vorbeste despre protestanti asa cum o faci tu. Dimpotriva el zice:


"De multe ori spun oamenilor despre copilăria mea că a fost un rai. Am crescut într-un orășel mic din Pennsylvania, fiind ultimul din cei cinci copii ai unei familii protestante prezbiteriene, o familie în care a existat multă iubire iar la bază stăteau religia și credința în Hristos.

Părinții m-au trimis la o școală protestantă în care am învățat foarte multe lucruri, printre care și despre Biblie. Studiam Vechiul și Noul Testament și interpretarea lor din punctul de vedere protestant. Era o școală protestantă unde profesorii, pentru a putea preda, trebuia mai întâi să fie oameni credincioși, capabili să integreze subiectele lor într-o viziune creștină protestantă.


Tatăl meu era avocat de profesie, un om învățat și religios, în același timp, și citea foarte mult. Chiar, la un moment dat, un preot ortodox grec l-a chemat la el la biserică să vorbească despre Apocalipsa Sfântui Apostol Ioan, o carte de care era foarte pasionat și despre care a citit foarte mult. Văzându-mă preocupat de problemele religioase, mi-a dat o carte scrisă de un protestant, despre ortodoxie, intitulată "Eastern Ortodoxy - a Western Perspective". Tot ceea ce am citit în cartea aceea mi-a plăcut foarte mult și de atunci am început să caut bisericile ortodoxe."



Stii Catalin, despre asta era vorba, oamenii civilizati cand vor sa sublinieze frumusetea bisericilor lor stiu sa o faca si fara a le dispretui pe celelalte.

Iti doresc si tie aceasta calitate, Doamne ajuta.
Reply With Quote