View Single Post
  #11  
Vechi 01.12.2006, 09:15:34
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data ξnregistrγrii: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
Ξn prealabil postat de maria55
Elena, am incercat sa deschid adresa dar nu merge.
As protesta si eu, nu stiu daca voi reusi.
Doamne ajuta!
Maria draga, uite petitia. Citeste-o, vezi daca mai vrei sa adaugi ceva sau sa stergi, completeaza cu coordonatele tale si trimite-o. Daca nu ai unde sa o imprimi, poti sa o scrii de mβna.

Eu ma gandesc ca, daca as fi avut o icoana sau semnul Sfintei Cruci in sala de clasa la scoala, nu as fi ajuns la varsta de 16 ani fara sa am nici o notiune despre Iisus, traind in intuneric atata timp. Vezi o icoana, semnul Sfintei Cruci, te intrebi si tu, mai ii intrebi si pe altii ca sa stii ce reprezinta. Slava Domnului ca pentru mine S-a milostivit si mi-a deschis inima sa-L cunosc altfel, dar imi pare tare rau ca m-am privat 16 ani de ceea ce este mai minunat si mai implinitor in viata: comuniunea cu Dumnezeu.

Politica la nivel mondial este teribila, lovind puternic in Biserica. Primul pas scoaterea icoanelor, al doilea scoaterea orelor de religie, al treilea interzicerea oricaror simboluri religioase (chiar si cruciulitele de la gat) si a manifestarilor religioase in public (sa ne facem semnul Sfintei Cruci pe strada, cand trecem pe langa o Biserica), etc...pana la a distruge efectiv Biserica vie, oamenii. Si astea ni le vor servi pe tava, spunand ca sunt "pentru iubirea de aproape" si "pentru a nu fi fatarnici in manifestarile noastre fata de Dumnezeu", ca "trebuie sa cultivam relatia cu Dumnezeu numai in inima noastra, nu in manifestari exterioare". Argumente de la tatal minciunii - diavolul. Daca nu se iau masuri de la primul pas, apoi e foarte greu sa se mai faca ceva. Sa fim cu luare aminte!

Cu drag,
Elena



Catre:

CONSILIUL NATIONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINARII
Piata Valter Maracineanu 1-3, sector 1, Bucuresti
Tel/Fax: 021-312.65.78/79/85
E-mail : contact@cncd.org.ro * cncd@cncd.org.ro * www.cncd.org.ro
dezideriu.gergely@cncd.org.ro * adrian.bunoaica@cncd.org.ro * diana.ureche@cncd.org.ro


Subsemnatul/subsemnata……………………………………..…………………………….., domiciliat in …………………………………………… /
SAU
[numele organizatiei] reprezentata prin ………………………………………………….………………………………………………

Prin prezenta va comunic protestul meu ferm fata de Decizia Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii din data de 21.11.2006, ca raspuns la petitia inaintata de numitul Moise Emil, decizie prin care se recomanda Ministerului Educatiei si Cercetarii elaborarea si implementarea unei norme interne prin care sa fie eliminate icoanele si simbolurile religioase din scolile publice, cu exceptia orelor de religie.

Consider aceasta decizie defaimatoare si discriminatoare la adresa majoritatii crestine a poporului roman, din care fac si eu parte.

Va solicit, in consecinta:
* aducerea la cunostinta opiniei publice, de urgenta, prin intermediul paginii web a CNCD, a componentei comisiei care a analizat petitia numitului Moise Emil, precum si a modului in care si-a exercitat votul in acest caz fiecare dintre membrii Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii;
* argumentele folosite;
* revizuirea Deciziei, in sensul pastrarii simbolurilor religioase in scolile publice.

Data,

Semnatura,

Reply With Quote