View Single Post
  #29  
Vechi 31.03.2010, 08:29:28
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Mi se pare comic cum unii oameni au ajuns la asa o spalare de creier încât sa astepte descoperirea tainelor existentei de la un aparat, adica sa caute raspunsul în materie, vazuta ca orizont final.

Ateismul duce oamenii la ridicol.
Stii, materia nu e taina finala a existentei. E o inca taina, dar nu e ultima. Nu e nimic comic in faptul ca ne folosim de un aparat ca sa intelegem materia in intimitatea ei. Chiar daca LHC descopera tot ce si-a propus si inca de sapte ori pe atat, el nu va reprezenta niciodata unealta cu care omul sa capete intelegere absoluta, nici macar o intelegere in detaliu. Ba e chiar foarte posibil ca masinaria sa ne arate niste chestii care sa ne faca sa ne punem si mai multe intrebari si sa ne trezim ca stim si mai putin decat stim acum - aproape la fel cum eram acum o suta de ani, cand fizica era considerata un domeniu aproape sa fie inchis deoarece fusese "inteles in amanuntime".

Cand si daca vom intelege materia, ne va ramane materia si energia intunecata, care reprezinta la un loc 96% din masa intregului univers observabil si despre care nu se stie mai nimic. Materia asa cum o intelegem noi e doar 4%. Ce facem cu restul? Asta da taina gigantica.

Deci te rog, ai rabdarea si citeste tot ce am scris, pentru ca am impresia ca fie n-ai citit, fie ai citit si alegi in mod special sa dai apa la moara celor care n-au citit si persista in prostiile citite pe site la PRO TV, doar ca sa-ti intaresti parerea la fel de proasta ca ateismul duce la nebunie - ca sa fie totul conform cu binecunoscutul verset citat mai sus.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote