View Single Post
  #2044  
Vechi 02.08.2011, 23:25:51
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Aceasta harisma a fost data apostolilor, fiind necesara in acele vremuri pentru a putea propovadui Cuvantul lui Dumnezeu in limba poparelor.
Asta afirma si arhimandritul. Nici el nici dumneavoastra nu aveti nici un argument biblic sau istoric sa sustineti aceasta.
Mie mi-ar fi placut sa fi fost asa dar nu am dovezi biblice.
Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Astazi aceasta harisma apare la calugarii athoniti imbunatatiti.
Ma faceti sa zambesc...
Daca scopul harismei este evanghelizarea popoarelor ar fi de asteptat sa apara la misionarii care merg in triburi, nu?
Va referati la calugarii athoniti care merg in misiune la triburile din jungla amazoniana?

La inceputul acestui topic se afirma cu hotarare ca doar penticostalii vorbesc in limbi.
Mai tarziu, dupa lupte seculare s-a recunoscut sa vorbesc in limbi si unii catolici si o parte a baptistilor si a lutheranilor.
In cele din urma s-a recunoscut cu o jumatate de gura ca vorbesc in limbi si ortodocsii.

Acum ultima gaselnita e: doar ortodocsii vorbesc in limbi...:))

Nu doamna, gresiti. In majoritatea confesiunilor crestine sunt oameni care au primit aceasta harisma.

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Atunci cand la Parintele Paisie Aghioratul, a venit un grup de straini, nemti din cate imi amintesc, (daca e necesar am sa caut exact citatul) le-a vorbit tot timpul in germana, fara sa fi invatat vreodata limba germana.
Nu este cazul sa dati citatul, eu sunt dintre cei care cred in darul glosolaliei.
Da, Paisie Aghioritul este unul din sutele de mii de cazuri de vorbire in limbi autentica.