View Single Post
  #77  
Vechi 26.12.2012, 21:29:03
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Eu nu pot sa inteleg cum anume se manifesta acesti oameni care sunt stapaniti de duh rau (nu ma refer la manifestarea lor in timpul slujbei sau atunci cand sunt stropiti cu agheasma, ci la felul in care se poarta in afara acestora, daca pot face rau celor din jur), am inteles ca sunt la fel ca toti ceilalti, adica au un comportament normal.

M-am cutremurat cand l-am ascultat pe Parintele Arsenie Papacioc vorbind despre atacul demonilor asupra lui.
Sunt cazuri si cazuri. Toti suntem luptati de cel Rau intr-o masura mai mica sau mai mare (cand masura e mai pare iti dai seama, poti da vina pe vraji desi pot fi si urmari ale pacatelor sau moduri de a te smeri mai mult). (si Oana Zavoranu mi se pare, poate gresesc, ca este luptata mult de cel Rau...)
Cand se ajunge la masura de exorcizare deja controlul este aproape total (adica poti actiona uneori sau mai tot timpul la comanda "externa").
Eu cunosc o persoana de care imi este frica ..mi se pare ca este stapanita de cel Rau desi nu are manifestari de posedat...si cand bea alcool parca isi pierde bruma de constiinta pe care o are. In rest persoana este perfect normala, este desteapta, dar face multe pacate-aproape tot ce spune- si poate nici macar intentionat.
Poate nu loveste pe cei din jur dar raspandeste raul la persoanele de toate varstele cu care interactineaza si pentru ca este si desteapta stie sa si argumenteze/convinga. Cel posedat la stadiul de exorcizare mi se pare ca indeparteaza pe cei din jur instantaneu...o astfel de persoana desi indeparteaza oarecum pe cei din jur are putina carisma si succes care atrag. Ce e mai periculos?
Reply With Quote