View Single Post
  #36  
Vechi 09.04.2013, 18:17:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Sincer acum, toti avem pacate. Nu mai fiti asa inchisi la minte sa judecati pe toata lumea in jurul vostru. Tu crezi ca esti lipsit/a de pacate ca sa ma judeci?

Cel mai amuzant mi se pare ca in afara de Lore, care este un exemplu pentru noi ceilalti, restul vorbesc ca sa se afle in treaba. Mai e careva cu mai mult de 4 copii pe aici? Abstinenta, contraceptie, adevarul e ca ne place sa ne dam credinciosi, martiri, evlaviosi, dar cand vine vorba de turnat copii "fara numar", ne cam abtinem toti.

Deci eu cred ca mai toti aprobam tacit aceste reguli nescrise lumesti despre felul cum luam decizia sa ne inmultim. E usor sa vorbim de pe margine ca ne plac familiile numeroase, ca asa e frumos, ca asa e normal. Eu zic ca cine sustine aceste opinii cu atata ardoare, sa le si respecte. Pana atunci sunt pur si simplu niste vorbe aruncate in vant. Iar sincer, cuvintele in ziua de azi nu mai au valoare.
Cunoasteti dvs situatia fiecarei persoane care comenteaza pe acest thread?
Sunt diverse cazuri: oameni singuri,boli si neputinte in sfera procreerii,femei tinere necasatorite,femei(nu atat de tinere)necasatorite...etc
Fiecare cu experienta lui si cu puterea de a rezolva marile provocari ale vietii.

Dupa dvs exista numai persoane ipocrite care fac declaratii publice in favoarea familiilor numeroase ,cu contraceptivele in sertar?
Este o atitudine maniacala,demna de paranoia sa-i crezi pe toti mincinosi,ipocriti.
Mai degraba dvs aveti un moment de reflecsie sa observati daca nu problemele stau in ograda dvs.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote