View Single Post
  #60  
Vechi 01.09.2022, 11:17:05
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Oare va mantuie tunsul barbii sau al parului? E foarte clar ca se slujeste facisisisul narcisist prin asta. In mod normal toti ar trebui sa aiba alte preocupari decat pieptanatul si aranjatul parului si barbii care oricum tine de chipul lui Dumnezeu si nu-tzi apartine tie.... deci cum poti ciopartii ceva ce ar fi trebuit sa porti cu respect prin nepacatuire cu ele?

In mod normal n-ai avea voie sa-ti tunzi parul sau barba si nici sa-tzi smulgi parul sau sa-l razi chiar daca sf. Pavel a zis ca nu-i mare scofala si ca e normal ca barbatul sa se tunda si sa se rada. Problema e ca daca te preocupi toata ziua si toata viatza de lucrurile astea slabe atunci in loc sa fi crestin o sa fi gigolo, sluga la lume, la atractzia ei, te scotzi ca manechinele la vanzare si acumulare.... iar lumea pentru ce se tunde? Ca sa parvina, sa insele, sa desfraneze.... sa haleasca spurcaciuni tunse si rase, sa faca in ciuda la Dumnezeu cu neascultarea, sfidarea si nemultzumirea ei!

De cand nu ma mai tund si nu ma mai barberesc mi s-a simplificat viatza. Imi leg parul de pe ceafa cu un elastic si barba mi-o pieptan cu degetele. Ma spal foarte rar, cat mai rar posibil si iata asa am scapat de obiceiurile nefericite. Port chelia, parul si barba cu cinste caci sunt darul lui Dumnezeu si nu-mi fur singur caciula, nu ma smolesc, nu ma dau arhiereu, nu ma dau calugare imbunatatzit, nu ma dau supra eu si supra barbat!

De la o varsta e practic o obligatzie ca sa-tzi duci crucea, pleata, chelia si barba. Prin asta aratzi tuturor ca nu vrei sa mai pacatuiesti, deci daca te prinde cineva pacatuind purtand chipul lui Dumnezeu pedeapsa si durerea e mai mare.

Pe de alta parte, care sunt fetele care vor sa se pupe cu barbosii ce seamana cu boschetarii? Chiar si desfranatele de profesie se tulbura si le doare inima cand face careva filme cu ”calugari” barbosi pacatosi... e mare uraciune dar problema e la ochi, ca degeaba nu face sex din pricina barbii daca-tzi fug ochii si se joaca ca ochii mortului, ca viermii cautand gauri si balcoane, frumuseti, mancaruri facisisluxiisisiferizari... cazi ca fulgerul din Rai mai devreme sau mai tarziu, crăpi si te umpli de crapaturi daca nu te pazesti sa nu mai gresesti numai si numai si numai si numai lui Iisus si Ortodoxiei, Sfintelor Invataturi de mare credinta!

Sigur ca lumea te da afara din scoala, de la lucru, din armata, din familie daca aratzi ca ”dracu”, dar se poate rezolva usor. Porti o sapca, parul strans, barba aranjata putin si-nvetzi sa-tzi pleci privirea si sa-tzi pazesti atentzia de la frumoasele care te aduleaza ca pe un sfant ca sa parvina si ele putzin. Nu-i greu si viatza e mult mai simpla si relaxata asa fara de griji si probleme!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.09.2022 at 13:24:26.
Reply With Quote